čupnout si a překotit se

Text dotazu

Dobrý den, velice mne zajímá etymologie slov a
dostala jsem úkol zjistit nějaké informace o vývoji slov "čupnout si" (ve
smyslu dřepnout si) a "překotit se" (ve smyslu převalit se - všude jsem
našla jen etymologii toho, když se nám překotí kočka). Zatím hledám
bezúspěšně, proto se obracím na Vás. Předem moc děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

sloveso čupnout si vzniklo patrně z čučet: dřepěti, tiše seděti;...původní je asi kučati...příbuzné např. v německém kauchen,...staroindicky kuňčaté choulí se. Kořen byl keuk- křivý (dále v kuka aj.)

překotit se - vzniklo asi z kotáleti se = kutáleti se; kutáleti co nebo čím; koulet, kulit, valit; nářečně kotouleti, kutaliti,...

kotiti = káceti; odtud á i v kátiti; rozkotati, překotiti, o překot, překotný

Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.

Dotazy tohoto typu je lepší adresovat Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .