čupnout si a překotit se

Dobrý den, velice mne zajímá etymologie slov a
dostala jsem úkol zjistit nějaké informace o vývoji slov "čupnout si" (ve
smyslu dřepnout si) a "překotit se" (ve smyslu převalit se - všude jsem
našla jen etymologii toho, když se nám překotí kočka). Zatím hledám
bezúspěšně, proto se obracím na Vás. Předem moc děkuji za odpověď

sloveso čupnout si vzniklo patrně z čučet: dřepěti, tiše seděti;...původní je asi kučati...příbuzné např. v německém kauchen,...staroindicky kuňčaté choulí se. Kořen byl keuk- křivý (dále v kuka aj.)

překotit se - vzniklo asi z kotáleti se = kutáleti se; kutáleti co nebo čím; koulet, kulit, valit; nářečně kotouleti, kutaliti,...

kotiti = káceti; odtud á i v kátiti; rozkotati, překotiti, o překot, překotný

Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.

Dotazy tohoto typu je lepší adresovat Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Jazyk, lingvistika a literatura

18.10.2011 10:32