čtení pohádek - autorské právo

Text dotazu

Dobrý den,
není mi jasné, pokud bych chtěla pracovat na živnostenský list s nabídkou např. hlídání cizích dětí a do svého projektu s programem bych četla klasické pohádky, zda se na toto nevztahuje autorské právo. Vlastně bych četla sice lidové pohádky, ale z nějaké knižní podoby, např. pro nejmenší Perníkovou chaloupku, pokud bych měla přepsanou z knihy, nebo přímo knihu používala a měla ji uvedenou jako potřebnou k výkonu své práce, za kterou beru peníze. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala s odborníkem na autorské právo, zde je jeho dopověď:
podle ustanovení autorského zákona (viz níže) skutečně na živé provozování díla výkonným umělcem (kterým se daná paní v dané souvislosti stane) za účelem hospodářského prospěchu vyžaduje souhlas autora (případně, je-li ten zastupován agentem, od něho; jde-li o překlad, je třeba souhlasu jak od autora díla původního, tak od překladatele). "Klasičnost" či "lidovost" pohádky zde sama o sobě nehraje roli, neboť jsou vždy někým zpracovány - sekundárně ovšem zde bude hrát roli skutečnost, že v převážné většině půjde o zpracovatele, již jsou již mimo tento svět déle než 70 let (B. Němcová, K. J. Erben), což ale nemusí platit u překladů z cizích jazyků.
§ 19
Živé provozování a jeho přenos
(1) ŽIVÝM PROVOZOVÁNÍM DÍLA SE ROZUMÍ ZPŘÍSTUPŇOVÁNÍ DÍLA ŽIVĚ PROVÁDĚNÉHO VÝKONNÝM UMĚLCEM, ZEJMÉNA ŽIVĚ PŘEDNÁŠENÉHO LITERÁRNÍHO DÍLA, živě prováděného hudebního díla s textem nebo bez textu, anebo živě scénicky předváděného díla dramatického nebo hudebně dramatického, choreografického nebo pantomimického.

§ 30
Volná užití
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.
 

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.07.2012 08:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu