CT vs. MRI

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je rozdíl ve využití CT a magnetické rezonance?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Posílám Vám odpověď.

 

CT – výpočetní tomografie je radiologická vyšetřovací metoda, která pomocí rentgenového záření umožňuje zobrazení vnitřních orgánů člověka. Jde o dynamickou metodu s excelentní rozlišovací schopností umožňující provádět virtuální 3D nebo dynamická 4D vyšetření. Pacienta dokáže zobrazit v příčných řezech (šířka 1-10 mm) – výrazně lépe se tedy v CT obraze (ve srovnání s RTG) lékaři orientují a veškeré patologie jsou zřetelnější a snadněji odlišitelné. Při CT je možné použít kontrastní látky. I CT přístroj vydává rentgenové záření a pacient je vystaven radioaktivnímu záření v mnohonásobně vyšších dávkách než u běžného RTG. Nejčastěji jsou vyšetřovány orgány hrudníku, břicha, mozek, kosti, páteř, cévy.

Magnetická rezonance - vytváří podobně jako CT řezy těla. Nepoužívá k tomu ale rentgenové záření a nezatěžuje tak organismus ionizujícími účinky. Princip magnetické rezonance je poměrně složitý, je založen na silném magnetickém poli. MR umí detekovat signál z atomů vodíku, který je v těle v různé koncentraci v různých orgánech. Díky tomu vzniká obraz, který je přesnější než z CT přístroje. Poskytuje ostré kontrastní snímky všech měkkých tkání. Toho se s úspěchem využívá zvláště při zobrazení mozku a míchy. Další významné uplatnění má rezonance při zobrazení měkkých částí kloubů (např. vazů nebo meziobratlových plotének) a cév. Rezonance je vhodná pro zobrazení tkání s vysokým obsahem vody. Lze jí vyšetřit celé tělo. Vzhledem k vysoké ceně vyšetření je však použití omezeno pouze na některé indikace. Nejčastěji MR předepisuje neurolog nebo ortoped. Nelze je však provádět u osob, které mají v organismu např. cévní svorky či jiné předměty z magnetizovatelného kovu a u osob s různými stimulátory.

 

Použité zdroje

SEIDL, Zdeněk. Radiologie pro studium i praxi. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 368 s., iv s. obr. příl. ISBN 978-80-247-4108-6.

VOMÁČKA, Jaroslav. Zobrazovací metody pro radiologické asistenty. Druhé, doplněné vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015, 157 stran. ISBN 978-80-244-4508-3.

http://lekarske.slovniky.cz/pojem/magneticka-rezonance
http://www.multiscan.cz/dokumenty/FAQ.pdf
http://www.zbynekmlcoch.cz/[…]g-indikace-a-kontraindikace

Obor

Lékařství

Okres

--

Knihovna

Národní lékařská knihovna

Datum zadání dotazu

21.12.2015 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu