Čsl. legie na Rusi a ruský státní poklad

Text dotazu

Je všeobecně známo, že čsl. legie měly po jistou dobu v držení část ruského státního zlatého pokladu, který pak 1.3.1920 předali ruské straně, ale údajně byl jimi ukraden (část). V některých dokumentech co jsem našel na internetu se uvádí 1 143 bedniček a v některých pak 5 143 bedniček zlata. Chtěl bych vědět co je správné.

Odpověď

Dobrý den,

v knize Anabáze ( SAK, Radim. Anabáze: Drama československých legionářů v Rusku ( 1914 - 1920 ). Jinočany: H&H, 1996.) se o ruském státním pokladu píše na straně 154 toto:
""Zlatý vlak" stál zatím na slepé koleji irkutského nádraží, společně střežen legionáři a rudými vojáky. Když Čechoslováci, požádáni samarskou vládou Komitétu členů Ústavodárného shromáždění, převzali po pádu Kazaně ochranu ruského zlatého pokladu, bylo třeba k jeho dopravě sta vagónů. Po třinácti měsících stačilo už pouhých dvacet osm. A k tomu ještě, navzdory přísným opatřením, se v noci na 12. ledna ztratilo třináct bedniček zlata. Zrána 1. března 1920 se v Irkutsku objevili první vojáci rudé armády a ještě téhož dne byla utvořena smíšená rusko - československá komise, která měla předat státní poklad úředníkům sovětské vlády. Členové komise spočítali, že jeho obsah je uložen v 5 143 bedničkách a v 1 678 vojenských tlumocích."
Tyto údaje potvrzuje i A report ( čtrnáctideník Ministerstva obrany ČR ), který naleznete v digitalizované podobě na stránkách:
http://www.army.cz/avis/areport2005/ar5str.pdf
( Je zde celý článek o "zlatém vlaku" a ruském státním pokladu )
Další literatura k tématu:
KRATOCHVÍL, Jaroslav. Cesta revoluce : československé legie v Rusku. Praha : Čin, 1922.
Československé legie v Rusku (2001 : Praha, Česko) Československé legie v Rusku : sborník příspěvků z kolokvia 9.5.2001 v Praze. Praha : Národní knihovna ČR - Slovanská knihovna, 2003. 153 s. ISBN 80-7050-412-9.
KLEVANSKIJ, Aleksandr Charitonovič. Českoslovenští internacionalisté a legionářský sbor v Rusku. Praha : Horizont, 1973.
PICHLÍK, Karel. Českoslovenští legionáři : (1914-1920). Praha : Mladá fronta, 1996. 282 s. ISBN 80-204-0580-1.
MUŠKA, Jiří. K úloze československých legií v Rusku. Praha : Mír, 1954.