ČS Legionáři 1. Světové války v Itálii

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz ohledně Karla Hartla - mého předka našel jsem tyto informace ale zajímalo by mě víc třeba kde bojoval 33.p.pl. nebo co je zásob.odd.6.div. Předem moc děkuji za odpověď

HARTL KAREL
*16.10.1872
Jméno: Karel

Příjmení: HARTL

Datum narození: 16.10.1872

Obec narození: Horní Štěpánov

Okres narození: Moravská Třebová

Domovská obec: Horní Štěpánov

Domovský okres: Moravská Třebová

Vzdělání: ob.

Zaměstnání: rolník

Prezenční služba u rakousko-uherského útvaru: 32.dom.p.pl.

Rakousko-uherský útvar v době zajetí: 32.dom.p.pl.

Datum zajetí: 22.8.1917

Místo zajetí: Mt.Cucco

Hodnost v době zajetí: vojín

Místo podání přihlášky do legií: Padula

Datum zařazení do legií: 5.1918

Jednotka v době zařazení: 33.p.pl. (Čs. legie v Itálii)

Hodnost v době zařazení: vojín

Konec v legiích: 30.4.1920 (Demobilizován)

Poslední útvar v legiích: zásob.odd.6.div.

Poslední hodnost v legiích: vojín

Poznámka: 20.3.1919 nastoupil neurčitou dovolenou.

Odpověď

Vážený pane ...,

základní přehled historie 33. čs. střeleckého pluku, včetně jeho bojového nasazení, naleznete v publikacích:

TŮMA, Bohumil. Stručné dějiny pěšího pluku 33 "Doss' Alto". [Cheb] : [nákladem 33. čs. pěšího pluku], 1931. 14 s.

digitalizovaný a dstupný na adrese https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:fb00bff6-e344-483c-b5ca-6fd8ee47c26c

a

BEDNAŘÍK, František. V boj! : obrázková kronika československého revolučního hnutí v Italii : 1915-1918. 1. vyd. Praha : Za svobodu, 1927. 945 s.

digitalizovaný a dstupný na adrese https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:1103e16f-eb5a-4b89-997b-b934803db1e5

Části 33. čs. střeleckého pluku bojovaly roku 1918 na Piavě a na Doss Altu, v letech 1918-1919 pak na Těšínsku a na Slovensku.

Pokud jde o zkratku zásob.odd.6.div., jde o zásobovací oddělení 6. divize, tedy divize složené z pluků čs. "italských" legií. Do listopadu 1918 šlo o pluky 31.-34., poté, po reorganizaci divize na čs. armádní sbor se 6. divize skládala z 31., 32. a nově vytvořeného 35. čs. střeleckého pluku (a nově sestavená 7. divize z 33., 34. a 39. čs. střeleckého pluku, vzniklého sloučením výzvědných rot).

Použité zdroje

TŮMA, Bohumil. Stručné dějiny pěšího pluku 33 "Doss' Alto". [Cheb] : [nákladem 33. čs. pěšího pluku], 1931. 14 s.

BEDNAŘÍK, František. V boj! : obrázková kronika československého revolučního hnutí v Italii : 1915-1918. 1. vyd. Praha : Za svobodu, 1927. 945 s.