"core fears"

Text dotazu

V anglickém textu jsem našla sdělení, že strachy, které nás ovládají, se nazývají "core fears". Z anglických zpráv na Googlu plyne, že jde o odborný termín (na tyto "core fears! se tam uvádějí testy). Prosím o sdělení odpovídajícího odborného termínu v češtině.

Odpověď

Dobrý den,

český ekvivalent ke slovnímu spojení "core fear/s" se nám bohužel v dostupné literatuře nepodařilo dohledat (seznam projité literatury naleznete v závěru odpovědi).

Váš dotaz jsme přeposlali Knihovně Psychologického ústavu AV ČR, která se službou externě spolupracuje, kolegyně by se Vám v nejbližší době měla ozvat.

Prošli jsme následující literaturu:

SILLAMY, Norbert. Psychologický slovník. 1. české vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2001. 246 s. ISBN 80-244-0249-1.

HARTL, Pavel a HARTLOVÁ, Helena. Psychologický slovník. Vyd. 1. Praha: Portál, 2000. 774 s. ISBN 80-7178-303-X.

HARTL, Pavel. Psychologický slovník. 1. vyd. v ČR. Praha: Jiří Budka, 1993. 297 s. Slovník. ISBN 80-901549-0-5.

NAKONEČNÝ, Milan. Lexikon psychologie. 1. vyd. Praha: Vodnář, 1995. 397 s. ISBN 80-85255-74-X.

LINHART, Jiří, ed., VODÁKOVÁ, Alena, ed. a KLENER, Pavel, ed. Velký sociologický slovník. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 1996. 2 sv. ISBN 80-7184-311-3.

JANDOUREK, Jan. Sociologický slovník. Vyd. 1. Praha: Portál, 2001. 285 s. ISBN 80-7178-535-0.

GEIST, Bohumil. Sociologický slovník. Praha: Victoria Publishing, [1993]. 647 s. ISBN 80-85605-28-7.

V některých slovnících  bylo heslo "strach" uvedeno, případně i s jeho variantami (různé druhy strachu"), ale nic co by mohlo souviset s termínem "core fears" jsme bohužel nenašli.