Companies Act

Text dotazu

Potřebovala bych zjistit, kde bych mohla nalézt
informace týkající se Companies Act v souvislosti s auditem.

Odpověď

Protože  se  domnívám,  že  jsem  vám  na téma Audit již něco posílala, tak

vynechám obecné informace, kde lze dohledat další informační zdroje.

První  ustanovení  o  "auditorech"  nacházíme  ve Velké Británii v zákonu o

akciových  společnostech  z roku 1844 (Companies Act 1844). Zákon stanovil,

že  jeden nebo více akcionářů (tedy nikoli auditorů v dnešním smyslu slova)

prověřuje  bilance  společnosti,za  jejichž  sestavení je odpovědný ředitel

společnosti.   Akcionáři   tak   tímto  ustanovením  zákona  získali  právo

kontrolovat  účetní  knihy  a  výkazy  společnosti. V procesu ověřování pak

rovněž   měli  právo  klást  relevantní  otázky  úředníkům,  managementu  a

zaměstnancům  společnosti.  Bilance (rozvaha) a doprovodná zpráva akcionáře

(auditorská  zpráva  ve  své  prvotní  podobě)  byly  zakládány v "Registru

akciových  společností"  a  kopie byly zasílány všem akcionářům. Je poněkud

překvapivé,  že  zákon o akciových společnostech z roku 1856 (Companies Act

1856)  posouvá  ověřování účetních výkazů na dobrovolnou bázi, přičemž až v

roce  1900 je doplňkem právního předpisu audit povinně vyžadován (Companies

Act  1900). Ani v té době však ještě osoba provádějící ověřování nemusí být

profesionálně   vzdělaná   (professional  accountant),  musí  však  být  na

auditované společnosti nezávislá.

    Vyjádření   názoru   na   sestavené   účetní  výkazy  bylo  v  té  době

charakterizováno  pojmy  "pravdivé  a  bezchybné"  (truth and correctness),

přičemž   důraz  byl  kladen  na  odhalení  chyb,  nesprávností,  popřípadě

defraudací,  jež  mohly v bilančním intervalu nastat a ovlivnit tak majetek

společnosti i každého jednotlivého akcionáře.

     Přístup zdůrazňující snahu o nalezení a odstranění chyb a defraudací

byl dominantní až do roku 1948, kdy Companies Act 1948 formálně akceptoval

předchozí vývoj a uložil svými ustanoveními řadu povinností akciovým

společnostem. Companies Act 1948 umožnil provádění auditorské činnosti

pouze profesně kvalifikovaným osobám, účetním znalcům.

Zákon prochází pravidelnými úpravami a je doplňován v souladu s platnou

legislativou.

Literatura:

Fireš, Bohuslav: Mezinárodní účetní standardy. Konsolidovaná účetní

závěrka. Praha : Bilance, 1997.

Ficbauer, Jiří: Mezinárodní účetní standardy a daňové systémy. Ostrava :

Key Publishing, 2009.

Krupová, Lenka: IFRS :  mezinárodní standardy účetního výkaznictví. Praha :

VOX, 2009.

Krupová, Lenka: IAS v příkladech :  srovnání vybraných mezinárodních

účetních standardů s českou účetní legislativou. Díl II. Praha : VOX, 2003.

Krupová, Lenka: IAS v příkladech :  srovnání vybraných mezinárodních

účetních standardů s českou účetní legislativou. Díl III. Praha : VOX,

2003.

Krupová, Lenka: IAS v příkladech : srovnání vybraných mezinárodních

účetních standardů s českou účetní legislativou. Díl I. Praha : VOX, 2002.

Abbott, Keith: Business law. London : DP Publications, 1991.

Boháček, Martin: Základy anglo-amerického obchodního práva :srovnávací

obchodní právo II . Praha : Oeconomica, 2003.

Dědič, Jan: Akciové společnosti. Praha : C.H. Beck, 2007.

Kovanicová, Dana: Abeceda účetních znalostí pro každého. Praha : Bova

Polygon, 2009.

 Internetové zdroje:

http://srovnavacipravo.cz/texty/akciova.htm

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:8I4YPdPbcLcJ:www.fseujep.iglu.cz/5-rocnik/Auditing/a13.doc

+companies+act&cd=8&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&lr=lang_cs

http://is.bivs.cz/th/10729/bivs_m/Diplomova_prace__Angela_Zmijova.txt

http://www.gaap-cz.com/index.php?ln=1&tm=3&om=211&z_id=c_framework-2008_c

http://www.opsi.gov.uk/acts/acts2006/pdf/ukpga_20060046_en.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Companies_Act

http://en.wikipedia.org/wiki/Audit