Co znázorňuje rusovláska z novely Romaina Rollanda Petr a Lucie?

Text dotazu

Jaký je význam postavy rusovlasé holčičky? Co znázorňuje rusovláska z novely Petr a Lucie (Romain Rolland)?

Odpověď

Dobrý den,

obávám se, že interpretace literárních děl, která je velice subjektivní záležitostí, není dotazem na službu Ptejte se knihovny. Zkuste se obrátit například na Ústav románských studií FF UK, ale rovněž si nejsem si jistá, zda Vám budou schopni poradit.

Z mého pohledu by dalo říci, že ztělesňovala varování před nebezpečím, ale jedná se čistě o můj názor.

Ještě jsem nalezla metodický materiál z Gymnázia Sušice, kde je uvedeno následující:

V ukázce se objeví motiv rusovlásky. Jde o asi dvanáctileté děvčátko s rudými vlásky. Poprvé ji Lucie spatří ve snu noc před smrtí. Podruhé ji uvidí při vstupu do chrámu sv. Gervasia, jak stojí na schodech se záhadným úsměvem na tváři. Když ji Lucie ukáže Petrovi, dívenka si se zděšeným pohledem zakryje tvář dlaněmi. Potřetí se s pohledem na její tvář Lucie setká za oknem chrámu chvilku před zřícením chrámového pilíře. Dívčin pohled je plný zděšení a soucitu. Motiv této rusovlásky můžeme chápat jako předzvěst konce, neodvratné smrti. Zděšení je o to větší, že zemřou dva mladí lidé, kteří mohli před sebou mít krásnou společnou budoucnost.

Použité zdroje

https://www.postavy.cz/svet/petr-a-lucie/
http://dumy.gymsusice.cz/CJ-1_08_Rolland_Petr_a_Lucie.pdf