Co znamenalo, když byl někdo K.u K. Hof-graveur

Text dotazu

Dobrý den, mám prosbu, narazil jsem v novinách Prager Tagblatt na termín "K.u.K. Hof graveur". Že se jednalo o dvorního rytce jsem asi tak nějak pochopil, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o termín použitý v pražských novinách kolem roku 1890, nerozumím, o jaký "dvůr" jde. Vídeňský, pražský? A podotázka by byla - jak se někdo, v tomto případě rytec, dostal k tomu, že byl označen k. u. k. Hof-? Byla s tím spojena nějaká povinnost nebo musel prokázat nějakou kvalitu? Kdo o tom rozhodoval?
Moc děkuji předem za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici text článku, velmi těžko můžeme hodnotit, k jakému dvoru (v jaké době) mohl příslušný umělec náležet. Z obecného hlediska se v roce 1890 v Praze stálý panovnický dvůr nenacházel, neboť císař František Josef I. sídlil ve Vídni a do Prahy zavítal jen na občasné návštěvy. Naopak jeho předchůdce Ferdinand V. Dobrotivý strávil po své abdikaci zbytek života v Praze a zemřel zde v roce 1875.

Titul k.u.k. Hofgraveur označuje císařského a královského dvorního rytce (kaiserlicher und königlicher Hofgraveur).  Jedná se o umělce spjatého se dvorem, v tomto případě rakousko-uherským císařským dvorem. Umělec mohl přináležet i k jiným dvorům - například knížecímu nebo biskupskému. Toto označení se používalo již od doby renesance pro osoby, které sloužili nebo pracovali pro daný dvůr. Bylo podmíněno získáním privilegia a umělci svou tvorbou naplňovali požadavky nebo potřeby svého pána. V dřívějších dobách nebyli omezováni cechovními pravidly. Mimo uměleckých povinností se tito umělci zapojovali například i do příprav slavností, výchovy potomků svého pána nebo sloužili jako doprovod na cestách. Umělci měli k dispozici menší počet pomocníků nebo služebníků. O přijetí umělce ke dvoru rozhodoval pravděpodobně pán nebo jemu podřízení úředníci.

Použité zdroje

https://de.wikipedia.org/wiki/Hofk%C3%BCnstler

SPERAKUS, V. Jeho Veličenstvo František Josef I., císař rakouský a král český v Praze r. 1907: Úplné vypsání slavnostních dnů v Praze, uvítání a ozdobení Prahy s četnými vyobrazeními slavobran a dekorací města atd. Praha: Sperakus, 1907. Nestr. Sensační události pražské; 1.