Co znamenají v bibliografických údajích knihy zkratky "cloth ; alk. paper"?

Text dotazu

Co znamenají v bibliografických údajích knihy zkratky "cloth ; alk. paper"? Odhaduji, že první znamená asi pevná vazba a druhé je druh papíru, ale nevím jistě. moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

"alk. paper" znamená zásaditý, alkalický papír, v angličtině "alkaline paper". U slova "cloth" se domníváme, že se jedná o plátěnou vazbu, neboť slovíčko "cloth" znamená v překladu "tkanina, látka, plátno"; v knihovnické terminologii se využívá slovního spojení "cloth binding" = plátěná vazba.

Použité zdroje

* databáze KSL - Slovník knihovnické terminologie, volně dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F.