Co znamená výraz bajkajlaj?

Text dotazu

Zdravím, zajímal by mně přesný původ výrazu Bajkajlaj či Baj Kaj Laj. Zjistil jsem, že je to snad nějaké divadelní představení (kabaret)?

Odpověď

Slova Baj-Kaj-Laj se zřejmě poprvé objevují ve stejnojmenné písni s podtitulem Indický pochod, jejíž slova složil Jiří Chocholouš, hudbu Karel Pospíšil. Pokud jsme zjistili, slova popěvku zřejmě mají odkazovat k indické tematice. Píseň začíná takto:

My jsme obec světoznámá
Baj-Kaj-Laj;
tam kde Šiva, Višnu, Bráhma -
náš je kraj!
Nás veselou chásku
všude znaj:
k pivečku má velkou lásku
Baj-Kaj-Laj.

Známý je závěr refrénu:

Praha je všech Čechů ráj,
ať žije Baj-Kaj-Laj,
Baj-Kaj-Laj!

Podle knihy:
Šantán s červenou lucernou aneb Ať žije Baj-Kaj-Laj : kuplety, deklamace a sólové výstupy z let 1847-1919 / vybral, uspoř., komentáře, vstupní eseje a vysvětl., ed. poznámku naps. a bibliogr. soupisy Josef Kotek. -- 1. vyd.. -- Praha : Československý spisovatel, 1985. -- 269 s. : obr., fot., noty ; 15 cm

Více jsme bohužel nezjistili. Eventuálně je možné se dotázat v śtavu pro českou literaturu (www.ucl.cas.cz) nebo v Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).