Co znamená titul Auditor biskupské konzistoře?

Text dotazu

O svém příbuzném jsem zjistila, že byl "auditor biskupské konsistoře a farář na odpočinku". Je to funkce, nebo titul a co znamená?

Odpověď

Dobrý den, patrně se jedná o čestný titul, často spojený s tím, kdy farář odchází na odpočinek.

Auditor pochází z latiny (vojenský) soudce, ale i přeneseně posluchač...

Konsistoř (lat. consistorium) - původně poradní sbor pro správu církevních záležitostí, u papežů složený z kardinálů, u biskupů z kanovníků.

1. Konsistoř papežská měla až do vzniku kongregací rozsáhlou působnost... Před ustanovením kardinálského sboru se nazývala...Senát římského kléru, protože se jí zúčastňovali všichni římští kněží a jáhnové.

Rozlišují se:

a) tajná konsistoř, které se smí zúčastnit jen papež a kardinálové...);

b) poloveřejná konsistoř je navíc přístupná í biskupům...

c) veřejná konsistoř je pak přístupná i diplomatickému sboru, duchovním papežského dvora i laikům...

 2. Konsistoř biskupská se skládá tradičně z kanovníků katedrální kapituly, ale biskup do ní může povolat i jiné duchovní z diecéze nebo i laiky. Zvláštní úlohu hrála konsistoř, respektive konsistoře v Českém království v období husitských válek i po nich, kdy byl jednak arcibiskupský stolec dlouhodobě neobsazen (1425-1561), jednak vznikla i kališnická konsistoř, v jejímž čele stál Jan Rokycana (od 1429). Ten se měl od roku 1435 stát společným arcibiskup pro katolíky a kališníky, ale nebyl v této funkci potvrzen ani papežem, ani císařem. Nový Kodex kanonického práva, vyhlášený dne 25. 1. 1983 papežem Janem Pavlem II., zrušil veřejnou konsistoř a rozdělil ji na řádnou a mimořádnou. Konsistoř, při níž jsou kreováni noví kardinálové, se obecně nazývá „in rubro“ (tj. v červené barvě).

Zdroj: BUBEN, Milan. Encyklopedie heraldiky: [světská a církevní titulatura a reálie]. Praha: Libri, 2003. s. 238-239. ISBN 80-7277-135-3. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:75f00490-17f4-11e3-ae90-5ef3fc9ae867