co znamená příjmení

Text dotazu

Prosím o informaci původu příjmení
PANÝREK ve starých matričních záznamech i tvar PANIREK
ODVÁRKA ODVARKO - wodvarko
MARVAN
HEMERKA
JONÁŠ ve slovenských zápisech JONÁS ještě s dlouhým písmenem o

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Panýrek nebo Panýr, toto příjmení pochází z německého slova banner - korouhev. Další možností je přezdívka používána na vysloužilce z armády generála Banéra.

Odvárka, Odvářka pochází ze slova odvárka - polévka nebo omáčka, která je většinou vyráběna ze sušeného ovoce.

Marvan je odvozeno od příjmení Marval. To pochází z německého marval - buchta z pohankové mouky, ale také může znamenat hlupák. Dalšími variantami tohoto příjmení je Marván a Marvánek.

Hemerka - dalšími variantami jsou Hemerle a Hemrlík. Původ mají v příjmení Hem(m)er, Hemr a to je složenina z německého místního jména a slova heim (domov).

Jonáš - toto příjmení má původ z hebrejského Jónáh, Jónah - holubice. Jedná se o příjmení odvozené z křestního jména. Můžeme ho nalézt ve Starém zákoně v části věnující se proroku Jonášovi. Podobná příjmení jsou Jonás, Jonásek, Jonášek, Jonašta, Jonát, Jonek, Joneš, případně Jón.

Použité zdroje

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.09.2019 00:14

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu