co znamená příjmení

Text dotazu

Prosím o informaci původu příjmení
PANÝREK ve starých matričních záznamech i tvar PANIREK
ODVÁRKA ODVARKO - wodvarko
MARVAN
HEMERKA
JONÁŠ ve slovenských zápisech JONÁS ještě s dlouhým písmenem o

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Panýrek nebo Panýr, toto příjmení pochází z německého slova banner - korouhev. Další možností je přezdívka používána na vysloužilce z armády generála Banéra.

Odvárka, Odvářka pochází ze slova odvárka - polévka nebo omáčka, která je většinou vyráběna ze sušeného ovoce.

Marvan je odvozeno od příjmení Marval. To pochází z německého marval - buchta z pohankové mouky, ale také může znamenat hlupák. Dalšími variantami tohoto příjmení je Marván a Marvánek.

Hemerka - dalšími variantami jsou Hemerle a Hemrlík. Původ mají v příjmení Hem(m)er, Hemr a to je složenina z německého místního jména a slova heim (domov).

Jonáš - toto příjmení má původ z hebrejského Jónáh, Jónah - holubice. Jedná se o příjmení odvozené z křestního jména. Můžeme ho nalézt ve Starém zákoně v části věnující se proroku Jonášovi. Podobná příjmení jsou Jonás, Jonásek, Jonášek, Jonašta, Jonát, Jonek, Joneš, případně Jón.

Použité zdroje

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.