Co znamena filozofický pojem "mínění"?

Text dotazu

Jak se tento pojem liší od "vědění"?

Odpověď

Dobrý den,

mínění (DOXA) je termín spojovaný s Platónem. Znamená pro něj mínění, které se neopírá o rozum a sídlí v nemyslících nižších částech duše. Doxa je pro Platóna protikladem poznání, z čehož se vyvinulo klasické pojetí protikladu pravdy a omylu, i když v Platónových dialozích Theaitétos a Menon Sókratés říká, že poznání je orthos doxa, správné mínění, pro něž máme rozumové důvody.

vědění:

Poznání (kognice) znamená jak proces nabývání znalostí (poznávání) o reálném světě, tak i jeho výsledek (poznatek, vědění). Netýká se tedy přebíraných znalostí a nauk (např. matematiky, chemie, etiky a pod.), které člověk nepoznává, ale chce se jim naučit, případně jim porozumět. Na rozdíl od nejasného tušení, neověřeného a tudíž nespolehlivého mínění, případně pouze přijímaného věření, je výsledkem poznání určité, spolehlivé a případně i ověřené vědění.

Omlouvám se, pokud není odpověď dostatečná, ale vzhledem k uzavření knihoven mohu čerpat pouze z internetových zdrojů.

KR