Co znamená "blahé paměti"?

Text dotazu

Mohli byste mi vysvětlit význam slovního spojení :"Blahé paměti"?

Odpověď

Dobrý den,

blahé / slavné paměti

podstatné jméno, knižní, příznivé

význam: uchovávaný (ve vědomí lidí příslušného prostředí) v dobré, příznivé pověsti, kterou si (za života, za své existence) získal; též jen jako formule kladného hodnocení historické osobnosti, státu, instituce, jevu, události

Příklad:

Město bylo založeno za Přemysla Otakara II. slavné paměti.

Ve starém ústavu blahé paměti se všichni pracovníci navzájem dobře znali.

Též se vyskytuje zastaralá varianta „svaté paměti“.

Mimo vlastní historický kontext je slovní spojení „blahé paměti“ vyjádření expresivní, důvěrné

Antonymum k „blahé paměti“ je „neblahé paměti“

Významově blízké je: „dobrá pověst“

Pramen:

ČERMÁK, František, Jiří HRONEK a Jaroslav MACHAČ. Slovník české frazeologie a idiomatiky. 2., přeprac. a dopl. vyd., V nakl. Leda vyd. 1. Praha: Leda, 2009, 547 s. ISBN 978-80-7335-215-8.