Co znamená "blafat"

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím dát odpověď na následující dotaz? Pokoušel jsem se vyhledat samozřejmě sám, ale bez dostatečného výsledku.
Kde vznikl původ slova "blafat", a ve které oblasti ČR se v současné době slovo nejvíce používá?

Odpověď

Dobrý den,

blaf = žvást, nechutné jídlo

blafat, blafovat, blafák = klička brankáři v hokeji

oblafnout

Zdá se, že tu formálně splynula dvě slovesa a jejich odvozeniny – jedno domácí ve významu „hltat“, pak i „žvanit“, zřejmě onomatopoického původu (srovnej německé blaffen = štěkat), druhé s významem „klamat, lživě předstírat (především v pokeru)“ z americko-anglického „bluff“ téhož významu, snad také onomatopoického původu. Viz pramen:

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2001. 752 str. ISBN 80-85927-85-3.

Slovník nekonvenční češtiny uvádí slovo „blafat“ ve významu = mluvit, žvanit

Pramen: OUŘEDNÍK, Patrik. Šmírbuch jazyka českého: slovník nekonvenční češtiny. Paseka, 2005. 501 str. ISBN 80-7185-638-X.