Co ve starých textech znamená zkratka pp.?

Text dotazu

Dobrý den,
zabývám se čtením starých textů - konkrétně mám nyní rozečtené "Besední čtení" z roku 1875. Zajímalo by mne, jaká slova skrývá zkratka "pp."?
Uvedu-li příklady přímo z textu:
"... pak ta pára, jakých starostí ta pp. mlynářům působí..."
"I pp. sládci nezakoušejí samých sladkostí."

Napadlo mne akorát, jestli to neznamená "pro příklad", ale nezdá se mi, že by se to do kontextu velmi hodilo...
Děkuji,
přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

význam dotazované zkratky „pp.“ je v daném kontextu „pánové“, v uváděných příkladech tedy:  „... pak ta pára, jakých starostí ta pánům mlynářům působí...“; „I pánové sládci nezakoušejí samých sladkostí.“ Zkratka vznikla zdvojením počátečního písmena „p“. Jedná se o již nepoužívanou, archaickou zkratku, s níž se lze setkat zejména v literatuře 19. století, občas i v první polovině 20. století.

Použité zdroje

Naše řeč, ročník 49 (1966), číslo 2, s. 125-128. Dostupné online z URL: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5192