Co to jsou inkunábule?

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat, aby jste mi vysvětlily slovo inkunábule.

Odpověď

Dobrý den, incunabule (prvotisk) se definuje jako kniha vytištěná před r. 1500 nebo přesněji do konce roku 1500.
(Viz: Akademický slovník cizích slov. P. 1995.; Vocabularium bibliothecarii. P. 1962).

Vlastní pojem incunabula, inkunábule je odvozen z lat. slova cunabula=kolébka. T.j. "Knihy, které se nově zrodily na svět.." (Viz: Česká kniha v proměnách staletí.P. 1990, s. 121; v Čechách dnes 44 známých tisků, vzniklých do konce r. 1500, z toho 39 českých a 5 latinských).