Co to je perkutánní transluminální angioplastika?

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co to je PTA.

Odpověď

Dobrý den,

perkutánní transluminální angioplastika (PTA) je lékařský postup, který se používá k léčbě cévních onemocnění, zejména k rozšíření zúžených nebo ucpaných cév. Tato metoda se často využívá při léčbě cévních onemocnění, jako je ateroskleróza, což je stav, při kterém se v cévách hromadí plaky tvořené tukem, vápníkem a dalšími látkami, fibromuskulární dysplazii nebo stavy po opakovaných mikrotraumatech.

Během PTA se tenká trubička nazývaná katétr zavede do postižené cévy skrz malý řez v kůži (perkutánně) a následně se naviguje k místu zúžení nebo ucpaní. Poté se na konci katétru nachází balónek, který se nafoukne, aby rozšířil zúženou oblast cévy a obnovil normální průtok krve. Někdy se do postižené oblasti umístí stent (malá trubička) k udržení otevřené cévy.

Použité zdroje

ZEMAN, Miroslav a KRŠKA, Zdeněk. Speciální chirurgie. 3., dopl. a přeprac. vyd. Praha : Galén, 2014. ISBN 978-80-7492-128-5.

KOUBOVÁ, Dagmar a Ludmila ZVĚŘINOVÁ. Perkutánní transluminální angioplastika (PTA): Subintimální rekanalizace (SIR) : edukační materiál pro pacienty [online]. Olomouc: Fakultní nemocnice Olomouc, [2015] [cit. 2023-12-15]. Dostupné z: https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/2CHIR_PTA.pdf