Co to je „fiskální proces“?

Text dotazu

Dobrý den, slyšela jsem o tom, že Česká dvorská kancelář na přelomu 17. a 18. století vedla po padesát let tzv. fiskální proces s jedním šlechtickým rodem na Moravě. O co v takovýchto procesech vlastně šlo? Jak mohly neblaze zasáhnout državy (města, obce apod.) těchto šlechticů?

Odpověď

Dobrý den,

 dle dostupných zdrojů (viz níže) se domníváme, že fiskálními procesy se řešilo:  neoprávněné přivlastnění státního majetku, jeho podhodnocení, manipulace se státními hranicemi, špatné placení daní, případně zabavování majetku apod.  Vycházíme při tom z významu pojmu fiskál, což bylo dle Spáčila (2009) jmění císaře jež pocházelo ze státních příjmů a bylo určeno pro státní účely, tj. státní pokladna. A dále z pojmů fiskus či fiskál, tj. královský prokurátor, který měl za úkol sestavit přehled o všech zástavách královských a církevních statků, srovnat je s královskými registry a tam, kde by současný držitel statku nemohl svou držbu takto právoplatně dokázat, postarat se o návrat statku do královského majetku (Hledíková, 2005). O vlivu těchto procesů a jejich výsledků na državy šlechticů obecně se nám nepodařilo nic zjistit. Možná, budete-li hledat informace o konkrétních procesech a šlechtických rodech, budete úspěšnější. Mohou Vám k tomu dopomoci níže uvedené zdroje, většina z nich je dostupná například v Knihovně Akademie věd.

Použité zdroje

DŘÍMAL, Jaroslav. Královský prokurátor a jeho úřad do roku 1745. Sborník archivních prací, 1969, roč. 19, s. 348-385.

HLEDÍKOVÁ, Zdeňka, Jan JANÁK a Jan DOBEŠ. Dějiny správy v českých zemích: od počátků státu po současnost. Praha: Lidové noviny, 2005, 568 s. ISBN 80-7106-709-1.

KOLMANN, Josef a Karel BERÁNEK. Česká dvorská kancelář (1293) 1523-1749: inventář. Praha: Archivní správa ministerstva vnitra, 1966, 439 s.

SPÁČIL, Jiří. Všeobecný slovník právní: příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených : se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí koruny české. Reprint původního vydání. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2009, 5 sv. ISBN 978-80-7357-456-7.

VESELÁ, Hana. Vývoj státního zastupitelství od jeho počátků až do První republiky. Praha, 2007. Diplomová práce. Univerzita Karlova. Právnická fakulta. Katedra právních dějin.