Co to do tebe vjelo?

Text dotazu

Dobrý den,

jak vzniklo a co znamená rčení “Co to do tebe vjelo?”?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

informace o tomto frazeologismu se liší, nalezla jsem dvě konkrétní:

1. co to do tebe vjelo ve smyslu "co tě posedlo" - souvisí s posednutím ďáblem a/nebo zlým duchem a náhlou změnou chování. Např. Robota velmi přitužila a do pánů i do drábů jako by ďábel vjel.

2. nalezla jsem i spojení s bleskem - tedy že do někoho vjel blesk

Původ tohoto frazému se pak předpokládá ve francouzštině (Quelle mouche t’a piqué!), ze které byl přijat mimo jiné do ruštiny a rozšířil se do dalších slovanských jazyků.

Hezký den,

Knihovna FF UK

Použité zdroje

https://dspace5.zcu.cz/[…]/marchevkovabp.pdf
Čermák F. et al., Slovník české frazeologie a idiomatiky : přirovnání. Praha: Academia, 1983 – 492 s., upr. vyd. Leda 2009.