Co se stalo s mým pradědečkem?

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem Vás požádat o pomoc při hledání informací o mém pradědečkovi, jmenoval se Josef Halaš, nar.16.3.1886 v Haškovcově Lhotě okr.Tábor. Bohužel už vím jenom to, že padl pravděpodobně v červenci 1915 na Ukrajině u města Sokal. Když rukoval měl už rodinu. Děkuji předem za jakoukoli pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

zdrojů, kde je možné hledat informace o padlých a zemřelých z první světové války z českých zemí, je několik, ale musím upozornit, že žádný z nich zdaleka neobsahuje informace o všech těchto osobách.

Vojenský historický archiv má k dispozici databázi a kartotéku padlých, kde se však hledaná Josef Halaš nevyskytuje. Nicméně pro jistotu na tyto zdroje posílám odkaz:

http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase

http://www.vuapraha.cz/node/69 ((jsou zde výpisy z vojenských matrik zemřelých)

Dále můžete hledat fulltextově na naší digitální knihovně, například v Seznamech ztrát rakousko-uherské armády (návod na hledání najdete zde - http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-predcich-padlych-zemrelych-nezvestnych-ranenych-ci-zajatych-v-prvni-svetove-valce/ )

Je však možné, že ani tam neuspějete (při zběžném hledání jsem na Vašeho pradědečka nenarazil). Pak je ještě možné poslat žádost nebo navštívit přímo výše zmíněný Vojenský ústřední archiv - Vojenský historický archiv, kde by mohli mít alespoň pradědečkův osobní spis (tzv. kmenový list) - kontakty najdete zde: http://www.vuapraha.cz/archiv-historicky .

Popř. můžu ještě doporučit hledání v některých z místních zdrojů (např. písemnosti z obce kde zemřelý bydlel - kroniky atp., které by měly být umístěny v příslušném okresním archivu - občas se tam objevovaly informace o zemřelých).

 

 

 

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

--

Knihovna

Vojenský historický ústav - knihovna

Datum zadání dotazu

12.02.2019 11:11

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu