Co přesně znamená výraz "stazka" ?

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o informaci, jaký je původní význam termínu "stazka", co přesně
znamená a jak vznikl, pokud se jedná o zkratku z doby nedávno minulé. Obecný
význam výrazu znám - obdoba dnešního denního záznamu v knize jízd, příp.
příkazu k jízdě. Zajímá mne původní přesný význam.
Předem velice děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo staska (někdy psáno i stazka) znamená, dle J. Suka, povolení k jízdě, příkaz ke služební jízdě.

Podle odpovědi Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR(http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna) tomuto významu odpovídají i výskyty slova staska/stazka v Českém národním korpusu, případně na internetu. O vzniku tohoto slova se však nelze dovědět nic bližšího.

Zdroje:

* SUK, Jaroslav. Několik slangových slovníků : současný český kriminální slang : slang chartistů : slang profesionálních řidičů : slang teplárenských zaměstnanců : vojenský slang. Praha : Inverze, 1993. 137 s. ISBN 80-900632-9-2 (brož.).

* http://ucnk.ff.cuni.cz/

Další etymologické slovníky:

* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.

* REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Vyd. 1. Voznice : Leda, 2001. 752 s. ISBN 80-85927-85-3 (váz.).