Co muze znamenat slovo parazit

Text dotazu

Je mi znam biologicky vyznam slova parazit stejne tak lekarsky.Hledam proto vyznam tohoto slova v sirsich souvislostech a to napr.spolecenskych , politickych ,kulturnich.Rad bvch se dozvedel co slovo parazit znamena puvodne a jak vubec vzniklo , popr.jeho rozklad a vyklad.Velice by me zajimal vyznam parazita v nejsirsim smyslu.Co ve je , muze byt , znamena parazit.Dekuji

Odpověď

NEDORUČENO - ŠPATNĚ UVEDENÁ ADRESA

Dobrý den,

slovo parazit má dva základní významy:
1. v zoologii, botanice cizopasník, tj. živočich či rostlina, která cizopasí na jiných; 2. příživník - člověk v lidské společnosti, který žije na úkor jiného.
Slovo přišlo do češtiny z francouzštiny (parasite), přes latinu (parasitus) z původního řeckého parasitos, což je složenina par(a) vedle, sitos pokrm, tj. někdo, kdo při někom jí, přiživuje se vedle někoho, v antice mělo slovo pimárně druhý z významů, tj. příživník, člověk žijící na útraty jiných nebo společnosti.V dnešní češtině je zřejmě považován za první biologický význam. Na tomto posunu je vidět, jak slova původně z oblasti lidské společnosti se postupně přenášela jinam.
Pokud byste se zajímal o podrobnější informace, je třeba seobrátit na nějakou odbornou instituci. rozsáhlé heslo o lidských parazitech (pod termínem cizopasník) uvádí
Encyklopedie praktického lékaře : abecední slovník současného lékařského vědění : za účasti četných spolupracovníků z lékařských fakult, klinik, věd. ústavů, nemocnic, lékař. organisací a spolků, odbor. a praktických lékařů atd., dále z kruhů přírodovědeckých, zvěrolékařských, lékárnických, technických, filosofických a právních .... -- Praha : Borský a Šulc, 1939-1962. -- 17 sv. ; 4°

Literatura:
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky / [hlavní redakce Vladimír Mejstřík]. -- Vyd. 3., opr.. -- Praha : Academia, 2003. -- 647 s. ; 27 cm

Slovník spisovného jazyka českého / za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. -- 2., nezměněné vyd.. -- Praha : Academia, 1989. -- 8 sv. ; 22 cm

Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm

Příruční slovník jazyka českého. -- V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. -- 9 sv. ; 25 cm

Latinsko-český slovník / Josef M. Pražák, František Novotný a Josef Sedláček ; přeprac. František Novotný. -- 19. vyd., v SPN 3.. -- Praha : SPN, 1980. -- 2 sv.