Co je to API 30

Text dotazu

Dobrý den, setkal jsem se u srážkoměrných stanic ČHMÚ s pojmem API 30. Udává se v mm a již delší dobu se marně snažím zjistit, co toto číslo znamená. Prosím o vysvětlení, děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

přikládám vysvětlení termínu:

index předchozích srážek
(API) – veličina k vyjádření nasycenosti povodí, založená na sumaci denních úhrnů srážek za sledované období s klesající vahou směrem do minulosti. Byl navržen Köhlerem a Linsleyem (1951) ve tvaru APIn=∑i=1nRiki, kde n je počet uvažovaných dní (nejčastěji n = 30) a Ri je denní úhrn srážek v i-tém dni sledovaného období, přičemž i = 1 pro předchozí den a směrem do minulosti roste. Tzv. evapotranspirační konstanta k odráží vlastnosti daného povodí. Pro celé území ČR se zpravidla používá její průměrná hodnota k = 0,93.

angl: Antecedent Precipitation Index slov: index predchádzajúcich zrážok rus: индекс выпавших осадков

Zdroj: Elektronický meteorologický slovník, http://www.ufa.cas.cz/aktualne/elektronicky-meteorologicky-slovnik