Co je to a jaký význam měl "zádušní les".

Text dotazu

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

termín zádušní odkazuje k církevnímu právu.

"...zádušní (bona fabricae), tj. majetek jednotlivého kostela sloužící k udržování chrámové budovy a hrazení bohoslužebných výdajů..." [CZERNIN, 97].

Toto se vztahuje na nemovitosti včetně půdy. Samotný výraz zádušní se dochoval v místních názvech a v katastrálních záznamech, ačkoli dnes již tyto nemovitosti a pozemky nejsou majetkem církve.

Použité zdroje

CZERNIN Jan: Majetková práva obročí, záduší a kostelů v minulosti a jejich transformace dnes, in: Revue církevního práva. Ročník 6, č.1/97, Str. 7 - 38.