Co je Spiritualita?

Text dotazu

Jaky je rozdil mezi spiritualitou a religiozitotou? Jaka je v zapadni filosofii definice lidskeho ducha.

V jakych kontextech lidske cinosti se mluvi o lidskem duchu?

Jak se toto slovo pouziva v bezne lidove reci?

Odpověď

Dobrý den,

zatímco spiritualita (duchovnost) označuje životní přístup, způsob vnímání a subjektivního zacházení s tím, co člověka přesahuje a nemusí být vždy spjata s instucí církve (jakékoliv), religiozita (zbožnost), znamená víru v pravost či pravdivost náboženství, sílu této víry a je spojena s náboženskou institucí (církví - jakoukoliv).

V západní filozofii neexistuje jediná definice lidského ducha. Zde budete muset zabrousit do filozofické literatury. Tímto tématem se zabýval například G. W. Hegel, ale i většina dalších známých západních filozofů. Odpověď na tuto otázku, která vyžaduje dlouhé bádání, není bohužel v kompetenci služby Ptejte se knihovny.

Třetí otázku prosím upřesněte, ale z logiky věci vyplývá, že o "duchu" se mluví zejména v kontextech lidské duchovní činnosti, ať už se jedná o činnosti duchovní-církevní nebo duchovní-intelektuální.

V běžné řeči se používá nejčastěji termín "duch". V duchu počítáme, přemýšlíme, tvoříme. Ve zdravém těle zdravý duch. V duchu milujeme a proklínáme, v duchu se už vidíme na stupni vítězů, dokonce v duchu i zabíjíme.

Použité zdroje

HARTL, Pavel; HARTLOVÁ, Helena. Psychologický slovník. Praha: Portál, 2000
Světová náboženství : cesty člověka k sobě samému / Pietro Archiati 2012
The Oxford handbook of the archaeology of ritual and religion 2011
Frazer: Zlatá ratolest