Co je opera?

Text dotazu

Rád bych věděl o čem je opera,vše o ní a kdo slavný/á v ní vystupoval?

Odpověď

Dobry den, k tematu opery uvadime nasledujici zakladni informace:

OPERA (latinsky opus, italsky opera) je jeden ze zakladnich druhu dramatickych umeni vedle cinohry, baletu, operety a muzikalu. Jedna se o hudebnedramaticke dilo propojujici dramaticky text (libreto), solovou prip. sborovou vokalni hudbu a instrumentalni hudbu, prip. i tanec, provadene obvykle scenicky (na divadle, v televizi, rozhlase) nebo koncertne. Libreto muze byt zhudebnene cele nebo v kombinaci zhudebnenych podstatnych casti a mluvene reci. Klicovym aspektem opery je vztah hudby a slova (arie, recitativ, mluvene slovo)a vztah vokalni a instrumentalni slozky.

Vyvoj opery spoluvytvarely konkretni historicko-kulturni okolnosti (funkce, postaveni a vyznam opery ve spolecnosti), umelecke slohy, literarni, hudebni a interpretacni styly, inscenacni konvence a divadelni technicke moznosti. Vzniklo mnoho variant v tragickem i komickem zanru a v jejich propojeni.

Spojeni slova a hudby v divalde se objevuje jiz od antickych tragedii, ve stredovekych i renesancnich hrach. Jako svebytny druh hudebniho divadla opera vznikla kolem roku 1600 v Italii (dramma per musica) v ramci renesancnich snah o o oziveni anticke tragedie. Zpocatku byla opera urcena jen nekolika jedincum - kralum, knizatum, biskupum a jejich dvoru. Skladatele, libretiste a interpreti jim byli vice ci mene poddani. Ze slechtickeho prostredi se vsak opera velmi zahy dostala i do prostredi lidoveho.

Vyjadrovacim prostredkem opery je dramaticky dej, zpivane slovo, hudebni kompozice. Dramaticky dej je nacrtnut jako zakladni dejove i kompozicni schema. Dejova schemata jsou nekolikereho druhu. Vazna, s namety hrdinskymi, bojovymi, deklaracnimu, ale take s namety odpozorovanymi ze skutecnosti, a tudiz nepatetickymi a zivotne realistickymi.

Informace byly cerpany z:

1) Slovník české hudební kultury. Praha: Editio Supraphon, 1997. ISBN 80-7058-462-9.

2) HOSTOMSKÁ, Anna. Průvodce operní tvorbou. Praha: Svoboda - Libertas, 1993. ISBN 80-205-0344-7.

Co se tyce slavnych osobnosti, ktere v opere vystupovaly, neni v nasich silach je vsechny postupne vyjmenovavat. Najdete o nich informace v nize uvedene literature.

O opere (jejim vykladu, obsahu, vyvoji, opernich skladatelich, pevcich, jednotlivych operach atd.) bylo vydano mnoho literatury, ktera Vam poslouzi pro podrobnejsi studium. Krome dvou vyse zminenych publikaci existuji jeste dalsi, nektere z nich uvadime:

3) REGLER-BELLINGER, Brigitte; SCHENCK, Wolfgang; WINKING, Hans. Opera: velká encyklopedie. Praha: Mladá fronta, 1996. ISBN 80-204-0541-0.

4) TROJAN, Jan. Dějiny opery: tvůrci předloh, libretisté, skladatelé a jejich díla. Praha; Litomyšl: Ladislav Horáček; Paseka, 2001. ISBN 80-7185-348-8.

5) REKTORYS, Artuš. Naši operní pěvci. Praha : Svaz čs. skladatelů, 1958.

6) Skladatelé oper [elektronický zdroj]. 1999-2002. URL: http://www.narod-sobe.cz/clovek/kultura/umeni/hudba/Opera.htm

7) KOPECKÝ, Emanuel. Slavní pěvci Národního divadla. Praha : Panton, 1968.

8) ADAMIČKOVÁ, Bedřiška. Světoví pěvci 20. století. Praha : SHV, 1966.

9) Informace o opere naleznete i v internetove encyklopedii Wikipedia na:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Opera