Co je instituce Wehrnachweisstelle

Text dotazu

Vážení,

obracím se na Vás s prosbou o pomoc při pátrání po historii mých předků.

V pozůstalosti mého dědečka (Jan Bodanský *1893, byl zaměstnán na dráze) jsem našel průvodní dopis ze dne 19.5.1944 zaslané Wehrnachweisstelle Prag. Má číslo jednací 22.425/WNSt/IV/44. Podle něj byl přílohou dotazník. Nikde jsem nezjistil podrobnější informace i této instituci a neumím si představit, jaký měl důvod s nimi korespondovat a o jaký dotazník mohlo jít. Prosím o následující informace:
• co byla instituce Wehrnachweisstelle a jaká byla její úloha
• jaké mohly být důvody korespondence, případně, co mohl obsahovat dotazník
je někde uložena dokumentace instituce, případně jsou někde dostupné podobné případy korespondence

Předem děkuji za informace.

Odpověď

Dobrý den,

tzv. Wehrnachweisstelle Prag byla nástupnická instituce Wehrdienstliche Schriftenstelle. Oba jmenované úřady byly založeny německou okupační správou za účelem soustředění veškeré dokumentace, týkající se osob podléhajících branné povinnosti. V zásadě tato instituce plnila funkci analogickou vojenskému archivu, nicméně zde zpracované informace (které těžily mj. ze všech převzatých vojenských archivních fondů, byť byla jejich značná část před okupací zničena či převezena mimo republiku) často sloužily jako příčina budoucích represí. Úřad (od července 1940 přeměněný na referát - Verbindungsstelle), spadající pod pravomoci zastupujícího říšského protektora, kapacitně nezvládal objem zadané práce, vedle tohoto orgánu byl proto zřízen vojenský archiv pod názvem Heeresarchiv Zweigstelle Prag, podřízený pobočce říšského archivu v Postupimi.

Důvody korespondence jsou proto poměrně nasnadě. Je možné, že se Váš dědeček účastnil mobilizace v roce 1938, nebo byla objektem zájmu jeho služba v armádě v průběhu první světové války. V databázi legionářů, provozované online Vojenským historickým archivem, jeho jméno uvedeno není, nicméně důvodů pro zájem archivu o jeho osobu může být nespočet. Vzhledem k tomu, že neznám bližší okolnosti jeho vojenské dráhy i jeho služby u železnice se mohu pouze domnívat, co bylo příčinou jeho korespondence, nicméně daný dotazník se pravděpodobně mohl týkat jeho přeložení či být spojen s jakýmkoli dalším administrativním úkonem.

Fond Wehrnachweisstelle Prag je přinejmenším zčásti k dispozici v rámci sbírek Vojenského historického archivu Praha. Pro bližší informace můžete archiv kontaktovat na adrese podatelna-vua@army.cz.

Použité zdroje

BALÁŽ, Julius. Vojenské archivnictví v Čechách. Vojenské rozhledy. 2008, č. 1, s. 103- 110. ISSN 1210-3292. Dostupné z: http://www.army.cz/images/id_3878_4000/3538/vr2008_1.pdf