Co je alamod?

Text dotazu

Vysvětlení termínu alamod z pohledu literární teorie.

Odpověď

Dobrý den,

původ slova alamod je z francouzského a-la-mode: švihák, móda. Nebo - li alamód: podle módy, módní.

Nyní přejdeme k významu slova alamod v kontextu literární historie.

Profesor Václav Černý přejímá pojem alamódnost ( termín, který použil jako první Zíbrt. Viz s. 191) a upozorňuje, že se nejedná pouze určitý básnický jazyk, ale také způsob odívání, společenské vystupování a chování.

Znaky alamódní řeči bylo časté užívání či spíše nadužívání románských slov jak v konverzaci, tak v poezii. Lze říci, že řeč alamódního způsobu se odráží v poezii.

Alamódní poezii se záměrně odlišuje od běžného jazyka, záměrem je dosažení jazykové výlučnosti pomocí již uvedeného užívání románských slov a maximálně nepřirozených výrazů a abstrakt. Výsledek je až komicky pokroucený a formalizovaný jazykový výraz.

Když zkusíme odvodit od výše uvedeného, co je slovo alamod, můžeme říci toto:

Slovo, nepřirozené a vybočující z běžné řeči, které může pocházet z románských jazyků.

Příkladem alamódní poezie ( alomódová poezie) v literatuře českého baroka jsou části díla Jana Václava Rosy a Adama Michny z Otradovic.

V díle Jana Václava Rosy je to skladba Lypiron.

Jako příklady almódních slov v Lypironovi uvádí Václav Černý tato slova:

Afekcí - láska, přízeň ( lásku aneb afekci mou) Z lat. Affectio, it affezione.

Basírovat - líbat ( basíroval líčka její) Etymologie z lat. Basiare.

Intercessí - přímluva ( venuš pak nechtějíce intercesí a prosbě Patientiae. Etymologie lat. Intercessio, it. Intercessione.

Jedná se o ukázku, všechna uvedená slova se nacházejí na stranách 199 - 202.

Slova jsou většinou latinsko - italského původu.

U Adama Michny z Otradovic to jsou názvy některých jeho písní,  které Antonín Škarka kromě toho nazývá neobvyklými, až oxymorickými.

Jako příklad těchto názvů může sloužit: Láska k lásce supplikuje, Mariánské larmo.

Z Michnou užívaných alamódních slov si Václav Černý všímá nejvíce těchto:

Bradava - hrdý výkon. Z italského slova bravo.

Kotyzovat (se) - pochlebovat, lísat se, z italského slova cortesia.

Kalán - milostný ctitel, milovník. Ze španělského el galán. Slovo se dále vyvíjelo ve francouzštině, italštině, do českého prostředí se dostalo z Rakouska.

Alamódních slov bylo užito i v sborníčku písní panny Vitanovské.

Použité zdroje

Černý, Václav. Michna z Otradovic a Václav Jan Rosa v evropských souvislostech. S 141 - 217. V:ČERNÝ, Václav, Jarmila VÍŠKOVÁ a Alexandr STICH. Až do předsíně nebes: čtrnáct studií o baroku našem i cizím. Praha: Mladá fronta, 1996. ISBN 80-204-0588-7. s. 191 - 205.

Škarka, Antonín. Novost básnického umění Adama Michny z Otradovic. S.335 - 359. V:ŠKARKA, Antonín. Půl tisíciletí českého písemnictví. Praha: Odeon, 1986. s. 351.

VLAŠÍN, Štěpán a Ústav pro českou a světovou literaturu (Československá akademie věd). Slovník literární teorie. V Praze: Československý spisovatel, 1977. s. 16.