Co bylo tématem expozice v Muzeu V. I. Lenina v Praze v roce 1967?

Text dotazu

Dobrý den,
co bylo tématem expozice v Muzeu V. I. Lenina v Praze v roce 1967? Výstava se myslím jmenovala My a svět 1968 a jejím kurátorem byl tehdejší ředitel Miloš Janda.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

kolegyně, vedoucí knihovny historie FF UK našla ve fondu své knihovny 2 publikace k Muzeu V.I.Lenina:

1. 20 let Muzea V.I. Lenina v Praze : [sborník o dvacetileté činnosti / uspořádal a k vydání připravil] Pavel Hron, Praha 1973 a

2. Muzeum Vladimíra Iljiče Lenina v Praze / [autoři:] Alexandr Ježek, Milan Peremský ; úvod: Pavel Hron, Praha 1976.

Ani v jedné z nich není nic o dotazované výstavě. Problém je v tom, že tyto knihy vznikly až v normalizační době a období kolem roku 1968 je tu zmiňováno poměrně málo a vysloveně v negativním stylu.

Podle Katalogu Univerzity Karlovy je další publikace ještě na Fakultě sociálních věd, a to: Zpravodaj Muzea V. I. Lenina v Praze, ale podle datace to vypadá, že vycházel až od roku 1978, tudíž šance, že zde bude zmíněna expozice z roku 1967 je velmi malá.

 Z uvedených důvodů mě tedy napadá jako jediný zdroj dobový denní tisk, nejlépe asi Rudá právo, případně archiv (pokud se Vám podaří zjistit, do kterého archivu byly přesunuty archivní materiály Muzea.)

Rudé právo z roku 1967 a 1968 by mělo být uloženo ve fondech Národní knihovny, které má právo povinného výtisku na českou tiskovou produkci.