Co bylo tématem expozice v Muzeu V. I. Lenina v Praze v roce 1967?

Text dotazu

Dobrý den,
co bylo tématem expozice v Muzeu V. I. Lenina v Praze v roce 1967? Výstava se myslím jmenovala My a svět 1968 a jejím kurátorem byl tehdejší ředitel Miloš Janda.
Děkuji za odpověď

Odpověď

omlouváme se za zpoždění v odpovědi - Váš dotaz od nás vyžadoval skutečně poměrně náročnou rešerši. Dle našich informací se výstava My a svět 68 konala až v roce 1969, a to od poloviny března do konce června. Výstava byla pořádána Muzeem V. I. Lenina ve spolupráci s ČTK a sestávala z dokumentačních tiskových fotografií, které prezentovaly kulturní, politické a vědecké události roku 1968. Cituji celou zprávu z Rudého práva ze dne 15. července 1969:

"ÚSPĚŠNÁ VÝSTAVA o politických, kulturních a vědeckých událostech roku 1968 v Praze skončila. Výstavu My a svět 68 uspořádalo Muzeum V. I. Lenina ve spolupráci s ČTK. Výstavní sály navštívilo od poloviny března do konce června na 15 000 zájemců z 22 zemí." (Rudé právo. Roč. 50, č. 164 (15. července 1969), s. 2.).

Informaci o tom, zda byl kurátorem výstavy Miloš Janda, se nám bohužel nepodařilo ověřit. Stejně tak jsme nebyli úspěšní, co se týče dohledání podrobnějších údajů o expozici. Důkladně jsme prohledali dobový bibliografický katalog Články v českých časopisech, žádné další texty o této výstavě nebo její recenze ovšem v katalogu zmíněny nejsou (což ovšem nemusí nutně znamenat, že podobné články nebyly publikovány - jedná se totiž pouze o výběrovou bibliografii).

Co se týče výstavní činnosti Muzea V. I. Lenina v roce 1967, dobový tisk zmiňuje otevření nové stálé expozice muzea, které se uskutečnilo v listopadu téhož roku (viz např. články:

VRABEC, Václav. V jaké epoše žijeme : Před znovuotevřením pražského Muzea V. I. Lenina. In Rudé právo. Roč. 48, č. 300 (31. října 1967), s. 1.;

JANDA, M. - ROČEK, A. Obraz epochy : Nad novou expozici Muzea V. I. Lenina. In Život strany. Roč. 16 (1969), č. 4, s. 11.)

a krátkodobou výstavu s názvem Lenin a československé dělnické hnutí, pořádanou muzeem ve spolupráci s ministerstvem kultury a informací k 50. výročí VŘSR (viz Lenin a čs. dělnické hnutí : Nová pražská výstava. In Rudé právo. Roč. 48, č. 95 (6. dubna 1967), s. 1.).

Více informací byste pravděpodobně mohla získat z archivního fondu Muzea V. I. Lenina. Ten byl v roce 1990 převzat Muzeem dělnického hnutí, jehož kompletní sbírkový a archivní fond nyní spravuje Národní muzeum. Dle webu NM (http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Oddeleni-HM/Oddeleni-novodobych-ceskych-dejin/Sbirka-muzea-delnickeho-hnuti/) archivní část sbírky obsahuje mj. dokumentaci činnosti původního Muzea V. I. Lenina spolu se scénáři výstav a stálých expozic. Je ovšem samozřejmě otázkou, zda dokumentace výstav z konce šedesátých let "přežila" období normalizace, kdy, dle dostupných materiálů, došlo v muzeu k významným personálním a koncepčním změnám. Sbírka je nyní zpracovávána Archivem Národního muzea (http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Oddeleni-HM/Archiv-Narodniho-muzea/), kde byste jistě získala přesnou informaci o tom, zda a jak je fond zpřístupňován pro badatelské účely. Připravte se ovšem na to, že i vzhledem k tomu že je sbírka Muzea dělnického hnutí uložena v externích depozitářích v Terezíně, bude se jednat o časově významně náročnější záležitost.