Člověk a krize (sociální a společenské katastrofy lidstva)

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych jakékoli zdroje, které se týkají tématu: člověk a krize
(historický pohled na největší sociální a společenské katastrofy (krize)
lidstva do konce 20. století).

Odpověď

Nejspíše chystáte k napsání nejobsáhlejší studie,

která kdy ve světě vznikla. Pokusila jsem se v nabídce literatury vybrat

"od každé katastrofy něco" - hospodářské, sociální, ekologické, technické,

téma je velice široké.

Dále si prameny musíte utřídit sama podle zamýšlené koncepce vaší práce.

Řada dalších je pak dohledání v Souborném katalogu knihovny VŠE na adrese

http://library.vse.cz(zde najdete i informaci o aktuální dostupnosti), pro

vyhledání literatury můžete použít i Jednotnou informační bránu (souborné

katalogy českých a světových knihoven - http://www.jib.cz/V?RN=665319073.

Internetové zdroje a literatura:

http://www.globalpolitics.cz/clanky/krize-socialniho-statu

Sekanina, Milan: Kdy nám bylo nejhůře? :  hospodářská krize 30. let 20.

století v Československu a některá její východiska. Praha : Libri, 2004.

Engliš, Karel: Světová a naše hospodářská krize : čtyřicet článků z

Lidových novin od listopadu 1930 do ledna 1934. Praha : Borový, 1934.

Spieker, Manfred: Sociální stát a jeho krize. Praha : Česká křesťanská

akademie, 1996.

Tůma, Jan: Katastrofy techniky děsící 20. století. Praha : Academia, 2000.

Mayer, Anton: Spekulanti a finanční katastrofy. Praha : Transal Books,

1995.

Pokorný, Petr: Něco překrásného se končí :  kolapsy v přírodě a

společnosti. Praha : Dokořán, 2008.

Gore, Al: Nepříjemná pravda :  naše planeta v ohrožení - globální

oteplování a co s ním můžeme udělat. Praha : Argo : 2007.

Fiala, Josef: Máme ještě šanci, nebo, Kam kráčí naše civilizace?

Bratislava : Eko-konzult, 2005.

 Kreimer, Alcira: Building safer cities :  the future of disaster risk.

Washington : World Bank, 2003.

Emerging systemic risks in the 21st century :  an agenda for action.

Paris : Organisation for Economic Co-operation and Development, c2003.

Chernobyl :  assessment of radiological and health impacts. Paris :

Organisation for Economic Co-operation and Development, 2002.

Woods, Thomas E.: Krach :  příčiny krize a nápravná opatření, která ji jen

zhoršují. Praha : Dokořán, 2010.

Huerta de Soto, Jesús: Peníze, banky a hospodářské krize. Praha : ASPI :

Liberální institut, 2009.

Krugman, Paul R.: Návrat ekonomické krize. Praha : Vyšehrad, 2009.

Smiley, Gene: Nový pohled na velkou hospodářskou krizi :  přehodnocení

jejich příčin a následků. Praha : Wolters Kluwer Česká republika :

Liberální institut, 2009.

Vodička, Milan: Den, kdy došly prachy :  jak velká krize ve 30. letech

změnila životy lidí a na co se máme připravit my.  Praha : Práh, 2009.

Macek, Josef: Jak se dělá nezaměstnanost, drahota a bytová tíseň a proč se

prohrávají stávky. Praha : Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství

A. Svěcený, 1923.

Wilkerson, Doxey A.: The economic crisis and the Cold War :  reports

presented to a Conference on "Managed Economy", the "Cold War" and the

Developing Economic Crisis, held at the Jefferson School of Social Science

in New York, May 14-15, 1949. New York : New Century, 1949.

Johnson, Paul: Dějiny dvacátého století. Praha : Rozmluvy ;   Voznice :

Leda, 2008.

Kulhánek, Ivan: Klopýtání přes budoucnost : dějiny Evropy od Vídeňského

kongresu 1815 do roku 2005 : Evropa 19. a 20. století v politických a

sociálně-ekonomických souvislostech . Praha : Academia, 2008.

Coreth, Emerich: Filosofie 20. století. Olomouc : Nakladatelství Olomouc,

2006.

Nálevka, Vladimír: Světová politika ve 20. století. Praha : Aleš Skřivan

ml., 2005.

Ort, Alexandr: Evropa 20. století. Plzeň : Aleš Čeněk, 2004.

Brož, Ivan: 20. století jaké bylo :  (v příbězích ze života a díla nositelů

Nobelovy ceny). Praha : X-Egem : Knižní klub, 1999.

Hobsbawm, E. J.: Věk extrémů :  krátké 20. století 1914-1991. Praha : Argo,

1998.

Teed, Peter: Moderní oxfordský slovník 20. století. Praha : Iris : Knižní

klub, 1994.