články o Malé Straně

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je méžné stáhnout si v elektronické podobě texty nebo články z dobových novin, časopisů - týkající se Malé Strany a blízkého okolí. Potřebuji ke své práci. Předem Velice děkuji za informaci.

Odpověď

Dobrý den, 

do elektronické podoby jsou v současné době převedena některá starší periodika (např. Lidové noviny, Národní politika, Národní listy atd.), která naleznete v digitální knihovně Kramerius. Knihovny, které se do projektu Kramerius zapojily, skenují vybrané monografie i periodika ze svého fondu, seznam spolupracujících knihoven a odkazy na jejich digitální knihovny Kramerius naleznete na adrese http://kramerius-info.nkp.cz/digitalizace-v-cr/odkazy-na-systemy-kramerius, Kramerius Národní knihovny je dostupný na adrese http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do. Zde jsou s ohledem na dodržování autorského zákona volně viditelné (tzn. lze je volně veřejně prohlížet) periodika vydaná do roku 1890 a monografie vydané do roku 1880 - všechny novější tituly můžete volně vyhledávat, ale jejich plné zobrazené je možné pouze na vybraných počítačích v Národní knihovně. Dokumenty, které jsou takto chráněny je možné si v NK ČR vytisknout, ovšem nelze je ukládat. V digitální knihovně je možné také fulltextově vyhledávat, viz http://kramerius.nkp.cz/kramerius/ShowAdvancedSearch.do?searchType – můžete zde tedy zadat slova související s Malou Stranou, kterou hledáte.

Užitečný by pro Vás také mohl být rakouský systém ANNO (AustriaN Newspapers Online, http://anno.onb.ac.at/), který nabízí vedle rakouských periodik také některá česká (např. pražský deník Prager Tagblatt http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=ptb či deník Čech http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=cdb), noviny jsou volně dostupné k prohlížení.

Pokud v digitální knihovně Kramerius či ANNO nenajdete tituly, které by Vás zajímaly, doporučujeme Vám využít Souborný katalog periodik ČR (báze SKCP dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F/), kde můžete nalézt noviny či časopisy, které byste mohla využít při hledání – u titulu je informace, zda již byl digitalizovaný, a ve které knihovně se nachází papírový exemplář pro případ, že by noviny ještě nebyly převedeny do elektronické formy.

Pokud byste k Vaší práci uvítala také knihy, využijte Souborný katalog ČR (báze SKC) opět na adrese http://aleph.nkp.cz/F/

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.04.2014 16:37

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu