článková bibliografie

Text dotazu

Dobrý den, pro svou bakalářskou práci bych potřebovala zjistit, zda existuje nějaká knihovnická databáze, která vyhledá na základě jména autora článku jeho příspěvek v konkrétním časopise. Zajímá mě osobnost Popelky Biliánové (období přelomu 19. a 20. století). V Lexikonu české literatury jsem našla seznam periodik, do kterých přispívala, nyní ona periodika potřebuji prostudovat. Ovšem jedná se o mnoho ročníků různých periodik. Lze zjednodušit toto vyhledávání? Velmi děkuji za odpověď a za pomoc při psaní práce.

Odpověď

Dobrý den, pro dané období (P. Biliánová zemřela r. 1941) bohužel žádná vyčerpávající bibliografická databáze není.
Jediným pramenem je patrně bibliografie pracovávaná v Ústavu pro českou literaturu (http://www.ucl.cas.cz/sluzby.html#biblio). Ta má v současné době podobu lístkové kartotéky a jsou v ní zpracována periodika zhruba od konce 18. století. Zčásti je převedena do elektronické podoby (http://isis.ucl.cas.cz/?form=ret), ale P. Biliánová v této databázi není.
Údaje v Lexikonu české literatury vycházejí právě ze zmíněné bibliografii Ústavu pro českou literaturu. Takže v tomto případě nezbývá než navštívit ÚČL a projít lístkovou bibliografii.