Citování tabulky, grafu

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz ohledně uvedení zdroje pod tabulkou či grafem, který jsem v bakalářské práci uvedla. Tabulka či graf byly zpracovány na základě dat z oficiálních webových stránek ruské statistické služby Rosstat či UNCTAD, jedná se tedy o vlastní zpracování převzatých dat. Chci se u vás dotázat, v jakém rozsahu má být pod příslušným objektem uveden zdroj? Zda stačí uvést pouze název organizace či celý bibliografický údaj. Děkuji za odpověď.

Odpověď

V případě, že ve Vaší bakalářské práci používáte vlastnoručně vytvořené tabulky a grafy na základě dat, která jste získala z různých organizací apod., tak se doporučuje pod každou tabulku či graf napsat:

Zdroj: citace/odkaz na použitý informační zdroj

Na konci Vaší bakalářské práce byste měla mít v soupisu literatury uvedeny jednotlivé bibliografické záznamy konkrétních statistických řad / tabulek apod., ze kterých jste čerpala. Obecně se tvoří bibliografický záznam o převzatých statistických údajích z online zdrojů např. následovně:

Tvůrce. Název statistické řady / tabulky [statistická data]. In: Název databáze / webového sídla s údaji [online]. Místo vydání: nakladatel, rok. Datum generování: XY čas: XY [cit. rok-měsíc-den]. Dostupné z: adresa webové stránky se statistickými daty

Samozřejmě, pokud nelze v informačním zdroji např. dohledat místo vydání apod., tak se údaj vynechá a pokračuje se dále v záznamu dostupnými informacemi.

Příklady citování statistických dat naleznete na: http://ciks.vse.cz/citace/priklady.aspx

Další materiály k problematice citování viz http://ciks.vse.cz/citace/