Citát J. A. Komenského

Text dotazu

Dobrý den,
chci se zeptat, zda citát: „Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti.“ , který je přisuzován J.A. Komenskému, pochází opravdu od J.A.Komenského?
Pokud ano, v jakém jeho díle je uveden, případně, jaké je jeho přesné znění.

Odpověď

Dobrý den,

podle předního komeniologa citát, „Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti“, " zcela určitě nepochází od Jana Amose Komenského, a ani u něj nelze nalézt nějaký náznak vyjádření podobného obsahu. Zdroj toho výroku je neznámý. Pokud je autentický, mohl by pocházet z nějaké lidové zábavné četby 16. či 17. století, anebo mohl být uměle vytvořen jakoby v archaickém stylu až v dobách současných, nějakým literátem se smyslem pro provokaci a recesi apod..." Všechny zdroje a odkazy, které uvádějí, že citát je z pera "Učitele národů", jsou nesprávné a zavádějící. (Dokonce jeden čtenář v internetové diskusi píše, že přečetl tři knihy od J. A. Komenského a na tento citát v jedné z nich narazil… Jediné co je správné a potěšující, že se diskutující na internetu aspoň namáhali a hledali, která díla J. A. Komenský vůbec napsal.)