Citační norma

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak správně citovat úseky z divadelních her? Pokud
používám normu (Autor, rok vydání: strana), napíšu například (Shakespear,
1966: 32), když mám v rukou a čerpám z vydání z roku 1966 v překladu pana
XYZ? Co když ten rok byl Shakespear vydán víckrát?

Odpověď

Dobrý den,

v ČR se k citaci dokumentů běžně používá norma ISO ČSN 690, která stanovuje rozsah údajů povinných a volitelných k jednotlivým druhům dokumentů, případně jejich částem, internetovým zdrojů atd.

Příklady užití jsou uvedeny např. na stránkách Ústavu informačních studií a knihovnictví http://www1.cuni.cz/~brt/bibref/bibref.html

nebo na stránce  http://www.boldis.cz , případně lze využít portál citace.com (po zapsání dat se vytvoří citace podle normy ISO).

Je však také nutné zdůraznit, že v případě citací si jednotlivé vysoké školy a univerzity mohou stanovit jinou citační normu pro práce studentů (např.
MLA, APA, Chicago atd.), Vámi uvedený příklad nevypadá jako citace podle normy ISO, spíše MLA (ale je to jen odhad, my používáme k citování pouze normu ISO). Doporučujeme zjistit formát citací platný na Vaší škole, a poté využít Knihovnu knihovnické literatury NK ČR, případně volný internet.