citační aparát v monografiích

Text dotazu

Poradíte, zda a kde se soustředí přehled citovaných
pramenů v monografiích? Př.: Potřebuji zjistit, který autor monografie
citoval úryvek z mé, kde jsem autorem, monografie. U zahraničních časopisů
toto je možné, zjistit, kdo mne citoval.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

zdroj nabízející informace o citovanosti monografií v jiných monografiích pro ČR dosud bohužel neexistuje, ani v rámci nějakého komplexního zdroje na mezinárodní úrovni. Zpracování citační analýzy monografií je náročnější než v případě článků či příspěvků v periodicky vycházejících dokumentech, je třeba vyrovnat se s řadou problematických faktorů.

Nicméně citace knih, preprintů, výzkumných zpráv, disertačních prací a dalších neperiodických dokumentů jsou do určité míry zahrnuty i v databázi Web of Science v rámci vyhledávání "Cited Reference Search", ovšem u publikací s více autory pouze pro prvního z nich, což může při citační analýze vést k nepřesnostem. Databázi Web of Science (v rámci rozhraní Web of Knowledge) zpřístupňuje řada krajských, odborných i akademických knihoven, včetně Národní knihovny ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#wos ). V databázi mohou vyhledávat registrovaní uživatelé NK ČR s platným čtenářským průkazem přímo v budově knihovny nebo i mimo ni prostřednictvím vzdáleného přístupu (bližší informace viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104).

Citace odborných knih uvádí také volně dostupný Google Scholar (http://scholar.google.cz/) , přesný záběr stránky bohužel neuvádějí. Mohou však chybět informace o citovanosti zejména u starších publikací.

Dalším zdrojem informací o citovanosti dokumentů, který zahrnuje i monografie, je digitální knihovna CiteSeerX (http://citeseerx.ist.psu.edu/ ) zaměřená ovšem primárně na oblast počítačové a informační vědy. CiteSeerX indexuje pouze dokumenty, včetně jejich citací, dostupné na WWW ve formátech PostScript a PDF.

Potěšující zprávou však může být, že společnost Thomson Reuters, která je producentem databází Web of Science, oznámila spuštění nové databáze s názvem "Book Citation Index" plánované na druhou polovinu roku 2011.

Databáze by měla být také součástí rozhraní Web of Science a měla by nabízet oddělené vyhledávání pro přírodní vědy a společenské a humanitní vědy. Více informací naleznete v následujícím článku - http://newsbreaks.infotoday.com/NewsBreaks/Thomson-Reuters-Announces-Book-Citation-IndexScheduled-for-Release-in-Q--70969.asp.

Další použité zdroje:

http://www.vesmir.cz/clanek/nejcitovanejsi-cesti-vedci

http://iweb.cerge-ei.cz/pdf/dp/DP201_2009.pdf

http://images.isiknowledge.com/WOKRS410B4/help/WOS/h_database.html

http://images.isiknowledge.com/WOK45/help/WOS/hcr_search.html

http://www.harzing.com/pop_gs.htm  

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

01.02.2011 13:58

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu