Citace statistické ročenky

Text dotazu

Dobrý den, prosím o radu, jak citovat statistickou ročenku školství 2011/2012 - výkonové ukazatele
z webových stránek: http://toiler.uiv.cz/rocenka/rocenka.asp
Rok 2011/2012
Kapitola: C Základní vzdělávání
Tabulka: xC1.16.2 Základní vzdělávání - žáci plnící školní docházku podle § 41....

Odpověď

Dobrý den,
tvorba bibliografických citací se nově od dubna minulého roku řídí metodickým materiálem Bibliografické odkazy a citace dokumentů dle ČSN ISO 690 (01 0197), dostupné na adrese http://www.citace.com/soubory/csniso690-interpretace.pdf. Pokud nejsou citovány standardní podoby webových stránek, je tvorba jejich citací vždy hodně o pohledu uživatele na danou stránku a v neposlední řadě - pokud citujete pro potřeby vysokoškolské práce - je vhodné správnou citaci konzultovat s vedoucím Vcitaceaší práce.
Citace Vámi uvedené webové stránky by dle našeho názoru v souladu s výše odkázaným dokumentem měla obsahovat tyto údaje:
* jako tvůrce by mělo být uvedeno Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
* jako název bychom volili označení tabulky, kterou jste použil/a a následně označení stránek jako celku - tímto by se citace měla stát maximálně přesnou. Výsledek by tedy byl následující: Statistická ročenka školství 2011/2012 - výkonové ukazatele: C1.16.2   Základní vzdělávání – žáci plnící školní docházku podle § 41 školského zákona (individuální vzdělávání) v jednotlivých ročnících – podle území. Statistické ročenky školství, výkonové ukazatele (pozn. tento hlavní název kurzivou)
* typ nosiče [online]
* místo publikování: Nakladatel, Datum publikování, Datum aktualizace/revize [Datum citování]
* dostupnost a přístup webové stránky

V dokumentu Bibliografické odkazy a citace dokumentů naleznete nejenom teoretické vysvětlení, ale především příklady jednotlivých citací, tedy Vám vřele doporučujeme dokument prostudovat. Pokud byste i poté měl/a nejasnosti ohledně citování, obraťte se na vedoucího Vaší práce nebo na kolegy z Knihovny knihovnické literatury (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm).