Citace notářského zápisu

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na citaci notářského zápisu z webových stránek veřejného rejstříku ve sbírce listin. Jestli se cituje jako legislativní dokument a jestli se za autora považuje notář nebo někdo jiný (společnost, ministerstvo spravedlností ČR, …)
Předem Vám děkuji za zodpovězení mého dotazu.

Odpověď

Notářský zápis nelze považovat za legislativní dokument (tedy právotvorný dokument). Jedná se o veřejnou listinu, pro účely citace můžeme říci, že se jedná o dokument.

Budete tedy v citačním stylu hledat pravidla pro citování dokumentu zveřejněného v prostředí internetu.

Za autora notářského zápisu lze považovat notáře, jež daný zápis provedl.

Do názvu by bylo vhodné uvést o jaký konkrétní druh notářského zápisu se jedná, v některých případech uvést i právnickou osobu (např. u ustavující valné hromady), nebo fyzickou osobu (např. u závěti), jež se právní jednání týká.

Citace v ČSN ISO 690: 2011 Harvard

PŘIJMENI_NOTAŘE, J., rok_měsíc a den_vytvoření_notařského_zápisu. Název notářského zápisu např. Notářský zápis o založení společnosti XXXX.[online]. Město_kde_byl_notářský zápis vytovřen/Síldo notáře: jméno_notaře. [vid./cit. RRRR-MM-DD]

Dostupné z: URL_ z justice.cz

Citace v ČSN ISO 690: 2011 Číselný, nebo poznámky pod čarou

PŘIJMENI_NOTAŘE, J. Název notářského zápisu např. Notářský zápis o založení společnosti XXXX.[online]. Město_kde_byl_notářský zápis vytovřen/Síldo notáře: jméno_notaře, rok_měsíc a den_vytvoření_notařského_zápisu [vid./cit. RRRR-MM-DD]

Dostupné z: URL_ z justice.cz