citace dvou a více autorů

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji poradit se způsobem, jak odkazovat v textu na konkrétní zdroj v seznamu literatury. Ve své práci využívám formu jméno-datum (harvardský systém), a nejsem si jistý jak odkazovat na dokument, který má dva autory.

Uvedu příklad, dokument má dva autory: bla bla nedostatky v určitém časovém úseku. (Hernon a Calvert, 2006, s. 107)
Uvádí se tedy v závorce oba dva autoři - tak jak to mám nebo jenom jeden?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

případ, kdy využíváte harvardský styl citování a potřebujete uvést knihu s více autory, není bohužel popsán v aktuálně platné metodice pro tvorbu bibliografických citací a citace dokumentů (dokument naleznete na adrese http://www.citace.com/soubory/csniso690-interpretace.pdf). Tento případ je však uveden v dříve používané metodice, která je dostupná na adrese http://www.evskp.cz/SD/4c.pdf. Zde je uveden následující postup:

" U dokumentů s více autory (3 a více) lze v citaci v textu uvádět příjmení pouze prvního autora s následným výrazem et al. (nebo česky aj.), pokud to nezpůsobí nějakou nejednoznačnou identifikaci." (str. 8)

Pokud bychom se tedy drželi tohoto výkladu ve starší verzi, stačilo by do kulaté závorky uvést za citovanou pasáž pouze jednoho autora a do seznamu použité literatury poté uvést všechny, příp. jednoho s dodatkem "aj." dle pokynu metodické příručky.

Protože se však jedná o použití starší a již nahrazené normy, doporučili bychom Vám správné citování konzultovat s vedoucím Vaší práce, který Vám zcela jistě poradí. Konzultace bývají běžnou součástí procesu psaní práce a jsou nepostradatelné pro sjednocení představ vedoucího i studenta.