Citace dokumentu, který nemám v ruce

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak ocitovat dílo, které bohužel nemohu získat, tzn. nemám ho v ruce. Cituji z knihy, která původního autora také cituje. Např. mám knihu od pana Nováka, který cituje pana Svobodu. Já se bohužel k dokumentu od p. Svobody nemohu dostat, ale chtěla bych ho citovat. Jak mám v takovém případě postupovat? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, ¨

tento druh citování je v odborné literatuře docela běžný, obvykle se k citovanámu textu uvádí odkaz na původní dokument (tedy ve vašem příkladu Svoboda) a k tomu se připojuje citováno u Nováka/in Novák, ... (plus příslušná strana atd.). Po věcné stránce jde o to, aby čtenář mohl text ověřit a pokud by Novák náhodou citoval špatně nebo nepřesně, aby mohl identifikovat zdroj chyby. Zvláštní případ představují texty, které se zachovaly pouze v citátech u jiných autorů (například spisy některých antických autorů), pak je konvence trochu jiná, opírá se většinou o zavedený úzus.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.12.2007 10:44

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu