čistá svalová bílkovina

Text dotazu

čistá svalová bílkovina - vysvětlení pojmu

Odpověď

Dobrý den, odpověď na Váš dotaz lze najít ve vyhledávačích na internetu, viz níže:

čistá svalová bílkovina patří mezi jakostní parametry potravin (v masných výrobcích)

Čistá svalová bílkovina je bílkovina bez bílkoviny pojivové tkáně a bílkovin rostlinného původu. Existují normy, které stanovují poměr této hmoty např. v určitých masných výrobcích Související vyhlášky a normy:

*Vyhláška č. 273/2000 Sb., kterou se stanoví nejvyšší přípustné zbytky veterinárních léčiv a biologicky aktivních látek používaných v živočišné výrobě v potravinách a potravinových surovinách, ve znění vyhlášky č. 106/2002 Sb.

*Vyhláška č. 201/2003 Sb., o veterinárních požadavcích na čerstvé maso, mleté maso, masné polotovary a masné výrobky.

*Vyhláška č. 202/2003 Sb., o veterinárních požadavcích na čerstvé drůbeží maso, králičí maso, maso zvěře ve farmovém chovu a maso volně žijící zvěře.

*Zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění zákona č. 320/2002 Sb. a zákona č. 59/2003 Sb.".

*ČSN 57 6510 Hovězí maso pro výsek.

*ČSN 57 6540 Vepřové maso pro výsek.

*ČSN 57 6570 Telecí maso pro výsek.".

Zdroje:

Ing. Ivana Lepešková,

http://www.agronavigator.cz/default.asp?ch=1&typ=1&val=12326&ids=0

Na internetu najdete i další zdroje, viz např.:

http://www.google.cz/search?q=%C4%8Dist%C3%A1+svalov%C3%A1+b%C3%ADlkovina&rls=com.microsoft:cs&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1&rlz=1I7SUNC_cs

Existuje databáze složení potravin ČR, kde je možno zjistit, jaké má být složení určitého druhu potravin nebo jaké složení obsahuje. Tuto databázi možno najít na stránkách Ústavu zemědělské ekonomiky a informací http://www.czfcdb.cz/ Databáze složení potravin ČR je spravována a aktualizována Centrem pro databázi složení potravin ČR - společnou pracovní skupinou Ústavu zemědělské ekonomiky a informací a Výzkumného ústavu potravinářského Praha, v.v.i.

Se svým dotazem se můžete obrátit i na Zemědělskou a potravinářskou knihovnu http://www.nzpk.cz/ .