Číšnické listy

Text dotazu

Prosím o sdělení, v jakém období vycházely v ČSR
Číšnické listy a v které knihovně je lze ev. najít?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pod názvem "Číšnické listy" vycházel časopis Orgánu československého číšnictva v letech 1895 - 1896 třikrát měsíčně. V roce 1897 byl časopis přejmenován na "Hostinskou revue". Čtvrtý ročník vyšel již opět pod názvem "Číšnické listy". V roce 1904 změnil časopis název na "Číšnický obzor". V roce 1913 se "Číšnický obzor" spojil s časopisem "Hostinský pomocník" a vznikl časopis "Věstník hostinského pomocníka" ((1913 - 1916). V letech 1922 - 1923 vycházel opět "Číšnický obzor", přejmenovaný později na "Číšnické rozhledy". Pod tímto názvem vycházel časopis až do roku 1935.

Dle Souborného katalogu ČR - seriály (https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/souborny-katalog-cr/souborny-katalog-cr-knihy) jsou "Číšnické listy" dostupné pouze v Národní knihovně ČR. Uloženy jsou pod signaturou 54 A 559. Viz Naskenovaný lístkový katalog (RetrIS: https://retris.nkp.cz/) Generální katalog I. > Lenis - Luch > 015: Lisk-Listy J > č. lístku: 1156. Součástí záznamu v Neskenovaných katalozích je i možnost objednat konkrétní Vámi vybrané ročníky předem do Všeobecné studovny Klementina (zde pro Vás budou připraveny po dobu jednoho týdne - z kapacitních důvodů je možné objednat maximálně 10 svazků).

Pokračující výše zmíněné ročníky jsou dostupné pod následujícími signaturami (54 C 1959; 54A 923):

* Generální katalog I > Us - Vogš > 016: Vestni-Veteq > č. lístku: 660

* Generální katalog I > Novotny F - Paso > 004: Obez-Obzor > 1025

Použité zdroje:

* Česká retrospektivní bibliografie. Řada 2, Časopisy. Díl 1, Časopisy České republiky od počátku do roku 1918 (CERBI C1). Brno : Sdružení knihoven ČR : Moravská zemská knihovna, 2010.

* Česká retrospektivní bibliografie. Řada 2, Časopisy. Díl 2, Časopisy České republiky 1919-1945 (CERBI C2). Brno : Sdružení knihoven ČR : Moravská zemská knihovna, 2006-2007.

* Periodika vydávaná v českých zemích: http://aleph.mzk.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=sbp01_per