Číslovky v diplomové práci

Text dotazu

Dobrý den,
zpracovávám diplomovou práci. Co se týká číslovek, do 10 se dle pravidel píší slovem a od 10 číslicí (údajně výjimka je výčet údajů - zde taktéž číslice).

Toto platí i pro řadové číslovky?

Dále je můj dotaz směrován k úsekům textu (odstavec), kde se objevuje hodně číslovek.
Jedná se i o časté prolínání číslovek nad 10 a vyšších. Mám se držet pravidla "do 10 a nad 10"? Nebylo by to "roztříštěné"?
Příklad: Účastníky výzkumu byli žáci 9. ročníku základní školy. Pilotní výzkum byl proveden v 9.A a zúčastnilo se ho 6 žáků. Jednalo se o 2 dívky a 4 chlapce. Vlastnímu výzkumu byli podrobeni všichni žáci 9.B, tedy 12 dívek a 11 chlapců. Ve třídě jsou 3 žáci s dyslexií a 1 s Aspergerovým syndromem mající asistentku pedagoga.

Předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

toto není úplně dotaz na knihovnu, ale já svým studentům doporučuji, aby se drželi jednoho způsobu zápisu (právě proto, aby text nepůsobil roztříštěně).Toto byste měla probrat nejlépe s vedoucím Vaší práce.

Podle pravidel jsou možné oba způsoby zápisu. Řadové číslovky se píší vždy číslicí.