číslo 13

Text dotazu

Proč se lidé (někteří) bojí čísla 13?

Odpověď

Dobrý den,

dle psychologů je strach z čísla třináct (někdy umocněno ještě pátkem) pověrčivost a autosugesce. Lidé si v podvědomí zafixují, že tento den není dobrý a očekávají, že se jim něco stane. Pokud někdo trpí až panickým strachem, odborníci tento jev nazývají triskaidekafobie. Dosud se nezjistilo, proč a jak tato pověra vznikla.
Staří Římané a Germáni považovali pátek za šťastný den, který byl zasvěcen bohyni lásky. S nástupem křesťanství však byl tento význam potlačován a nahrazován negativním. V pátek byl ukřižován Ježíš a při Poslední večeři sedělo kolem stolu 13 lidí, přičemž tím třináctým byl Jidáš. Z toho například vznikla pověra, že u stolu nesmí sedět 13, popř. lichý počet lidí. Na rozdíl od lidových pověr je 13 v kabale šťastné číslo.

Použité zdroje: http://ihned.cz/2-13969020-002000_d-6a

http://psychologie.pramenyzdravi.cz/psychologie/strach-z-patku-trinacteho-je-p/622

Silver, Jules. Numerologie : magie a mystika čísel ; [z německého originálu ... přeložila Jarmila Doubravová]. Vyd. 1. Praha : Ikar, 2004. 223 s.

Obor

Psychologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.02.2008 16:53

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu