Císařovna Sissi, vpád Mongolů

Text dotazu

Měla bych na Vás prosbu, potřebovala bych poradit. 1. Sháním materiály o císařovně Sissi. 2. Mám referát o expanzi Mongolů a jejich historii. Moc děkuji za radu.

Odpověď

1. Materiálů o císařovně Sissi existuje celá řada, a to jak knih, tak článků. Nejjednodušší způsob, jak zjistit potřebné údaje, je pomocí internetových stránek Národní knihovny www.nkp.cz. Pod heslem Katalogy a databáze zvolte Elektronický katalog NK ČR-báze NKC. Zde zadejte možnost Z více bází, do kolonky Zadejte slovo nebo slovní spojení uveďte "sissi" a jako prohledávané databáze zvolte NKC, ANL a AUT. Po zobrazení výsledku vyhledávání můžete vámi zadané heslo dále zpřesňovat. Zvolte možnost Zpřesnit a zadejte např. předmět - císařovna, biografie nebo jazyk dokumentu - cze.

2. Materiály k vypracování referátu o expanzi Mongolů a jejich historii naleznete obdobně, rovněž pomocí online databáze Národní knihovny. Jako základní předmětové heslo můžete zvolit termín "dějiny světa", a pak dále zpřesňovat pomocí jazyku dokumentu nebo dalších předmětových hesel (např. mongolové, vpád). Pro vaši potřebu by bylo vhodné zvolit např. tyto konkrétní materiály:

GROLLOVÁ, Ivana. Mongolové:pravnuci Čingischána. 1.vyd. Praha: Triton, 2001. 231 s. ISBN 80-7254-079-3.
PITRO, Martin. Tataři.....Tataři jdou! Mladý svět. Roč. 46, 2004, č. 9, s. 62-65. ISSN 0323-2042.
LEWIS, Bernard. Dějiny Blízkého východu. 1.čes.vyd. Praha: NLN, 1997. 383 s. ISBN 80-7106-191-3.
Dějiny světa. 1. čes.vyd. Praha: Cesty, 2003. ISBN 80-7181-744-9.