čínština, japonština, egyptština

Text dotazu

Přeji krásný den, čtenář po nás požaduje knihu, kde by byly vedle sebe znaky čínské, japonské a egypské a vedle vysvětlení podle naší abecedy. Vyšla vůbec u nás nějaká taková kniha? Moc děkuji za snahu a za spolupráci.

Odpověď

Dobrý den, žádná taková kniha v češtině zcela jistě neexistuje, a patrně ani v jiných jazycích. Doporučujeme vašemu čtenáři, aby využil dvojjazyčných slovníků a příruček.
Problém dále je v tom, že uvedené jazyky mají poměrně rozdílný systém záznamu. Zatímco čeština a řada dalších jazyků užívá hláskové písmo, čínské a japonské znaky jsou většinou slabičné a mohou mít slovní význam - zhruba řečeno. Egyptské hieroglyfy pak představují ještě jiný typ písma. Stručně o tom zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3%ADnsk%C3%A9_znaky - čínské znaky http://cs.wikipedia.org/wiki/Japonsk%C3%A9_znaky - japonské http://cs.wikipedia.org/wiki/Egyptsk%C3%A9_hieroglyfy - eg. hieroflyfy

Pokud jde o dvojjazyčné slovníky a příručky, v češtině existují vždy mezi daným jazykem a češtinou. Například:

Jak číst egyptské hieroglyfy : srozumitelná příručka pro samouky / Mark Collier, Bill Manley ; s ilustracemi Richarda Parkinsona ; [přeložila Renata Landgráfová]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Volvox Globator, 2007. -- 239 s. : il. ; 25 cm

Čínsko-český, česko-čínský slovník / Jaromír Vochala. -- Vyd. 1.. -- Voznice : Leda, 2003. -- li, xi, 658, xviii, 614, ii s. ; 23 cm

Japonsko-český slovník / Ivan Krouský, František Šilar. -- 2., opr. a rozš. vyd., V nakl. Leda 1. vyd.. -- Voznice : Leda, 2005. -- 519 s. ; 25 cm

Záznamy těchto i dalších slovníků najdete v bázích NK ČR.