čínská revoluce 20. století

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, proč tato revoluce vlastně začala a jak dlouho trvala?

Odpověď

Dobrý den,

základní údaje o situaci v Číně ve 20. století naleznete na internetové encyklopedii Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3%ADnsk%C3%A1_ob%C4%8Dansk%C3%A1_v%C3%A1lka.

Čínská občanská válka (v širším smyslu) je označení pro sérii občanských a revolučních bojů v Číně v první polovině 20. století, jejichž nejdůležitějšími „hráči“ byli Kuomintang (Čínská národní strana; KMT) a Komunistická strana Číny. Skončily roku 1949, kdy komunisté obsadili pevninu a Kuomintang utekl na Taiwan a jiné ostrovy.

Začátek čínských občanských válek závisí na interpretaci, udává se rok 1911- zhroucení Dynastie Čching, 1924 (začátek občanské války za národní sjednocení Číny) nebo 1926 (nástup Čankajška k moci). Pojmem čínská občanská válka (v užším smyslu) se nejčastěji chápe jen válka v letech 1945/1946-1949 (čínská revoluce II).

literatura :

SKŘIVAN, Aleš, jr. Situace v Číně po druhé světové válce. Historický obzor, 2000, 11 (3/4), s. 62-68. ISSN 1210-6097.

Dále Vám můžeme doporučit záznamy o literatuře z báze NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz.

Č.záznamu: 001806612]

Dějiny Číny, Taiwanu a Tibetu v datech / Vladimír Liščák. -- 1. vyd.. -- Praha : Libri, 2008. -- 782 s.,

-

[Č.záznamu: 002194536]

Buddhovi bojovníci : příběh tibetských bojovníků za svobodu, účasti CIA, čínské invaze a pádu Tibetu / Mikel Dunham ; [přeložil Petr Bílek]. -- Vyd. 1.. -- Praha ; Litomyšl : Paseka, 2011. -- 390 s.

-

[Č.záznamu: 002086346]

Dějiny Číny / John K. Fairbank ; [z anglického originálu ... přeložili Martin Hála, Jana Hollanová, Olga Lomová]. -- Vyd. 1., dotisk 3. [i.e. 3. vyd.]. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2010. -- 665 s.

-

[Č.záznamu: 001701181]

Mao : příběh, který možná neznáte / Jung Chang a Jon Halliday ; [z anglického originálu ... přeložila Michaela Ponocná]. -- Vyd. 1.. -- Praha: Beta, 2006. -- 719 s., [32] s.

-

[Č.záznamu: 001851151]

Soudruzi : světové dějiny komunismu / Robert Service ; [z anglického originálu ... přeložil Pavel Kaas]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Argo : Academia, 2009. -- 482 s., [24] s. barev. obr. příl. : il., mapy, portréty, faksim. ; 24 cm

-

[Č.záznamu: 002025798]

Tajná zbraň na Ussuri : záhady sovětsko-čínského konfliktu z března 1969 / Milan Syruček. -- Vyd. 1.. -- Praha : Pražská vydavatelská společnost : Epocha, 2010. -- 120 s., [

Uvedené tituly si můžete vypůjčit s průkazem čtenáře Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Služby, http://www.nkp.cz/sluzby/chci-sluzbu/stat-se-ctenarem.